LAAT HET DE WETE WETEN particuliere regenbakken, die ook niet zo zuiver waren, kon het pompwater goed doorstaan. Een andere pomp die aan de noordzijde van het plein stond tegenover de woning van van Noppen, leverde brakwater. Maar hij was daar als voorzorg geplaatst om ingeval van brand bluswater bij de hand te hebben. Deze pomp is in de loop der tijd verdwenen. Dit is ook het geval met de Travalje die hoorde bij de smederij van De Kam, dit was een mooi ding en het verdwijnen ervan was een verlies voor het dorpsgezicht. De smidsen hadden een functie voor het gehele gebied van het dorp en dikwijls zullen dan ook de boerenpaarden uit de omtrek hier opnieuw beslagen zijn. Dit zeer ambachtelijke werkje wat vroeger heel gewoon was, rook je al van verre. Er hing dan een geur van verbrand hoef over het gehele dorpsplein. Dit karwei trok altijd veel belangstelling vooral als een paard niet in de travalje wou of z'n 'been' niet wilde laten vastbinden. Wat ook veel gedaan werd was het leggen van stalen banden rond houten wielen. De wagenmaker Luteijn was naast de smidse van Cijvat. De handelingen hiervoor bestonden steevast uit het warm maken van de band, deze om het houten wiel leggen en snel afkoelen zodat het ijzer zich muurvast om het wiel klemde. Het koelwater hiervoor werd ook o.a. door de pomp geleverd. En zo zie je dat al deze dingen met elkaar te maken hadden en een belangrijke rol speelden in het leven van de voorbije tijd. En met een gerust hart kan dan ook gezegd worden dat deze twee leuke elementen in het dorpsgezicht, welke al zo lang een vertrouwd beeld vormen, het ten volle verdienen om bewaard te blijven ook al oefenen ze niet meer hun oorspronkelijke functie uit. De commissie kleine monumenten wil helpen de mensen hiervan (nog meer) bewust te maken. 14-9-1982 Op een plattegrond van Middelburg daterende uit 1928 of eerder komt voor de 'Heerenbeurs' aan de Groenmarkt vlak bij de Bogardstraat. Op deze plaats moet ongeveer de Botermarkt zijn geweest. Over de 'Heerenbeurs' vind ik nergens iets geschreven. Kunt U zich herinneren wat dit geweest kan zijn? E. Zuidema 8

de Wete | 1982 | | pagina 10