KOP, LIEF EN POEPER Kop, Lief, en Poeper is een naam van een spel, dat naast Slabberjan en Pot en Bure, vroeger veel op 2e en 3e Kerst, oudejaarsavond en nieuwjaarsdag werd gespeeld. Toch is dit spel lang niet zo bekend als de twee laatstgenoemde. Slaat men het Woordenboek der Zeeuwse Dialekten erop na, dan zal men wel Slabberjan en Pot en Bure vinden, maar geen Kop, Lief en Poeper. Ik leerde het in mijn jeugd op Koudekerke spelen. Bij navraag of ze dit spel kenden, was het antwoord vaak: Nooit van gehoord! Was het wel bekend, dan hadden ze dit van familie of bekenden geleerd, die van Koudekerke afkomstig waren. Ik zou graag van de lezers vernemen, indien het hun bekend is, hoe en waar ze dit hebben geleerd. Ook in dit spel blijkt, dat er kleine verschillen zitten in de spelregels. SPELREGELS Het spel is niet aan een bepaald aantal spelers gebonden. Per speler heeft men 6 centen nodig, die men zodanig legt als het figuur ons laat zien. (Die ene cent stelt het hoofd (de kop), de twee centen het lijf ('t lief) en de drie centen het onderlijf (de poeper) voor. Om de beurt wordt er met één taerlieng (dobbelsteen) gegooid. Gooit men 1, dan kost men dat z'n kop. De speler gooit die ene cent in de pot, die te midden van de spelers staat. Gooit men 2, dan is de speler z'n lief kwijt en vervolgens 3, dan z'n poeper. Men hoeft niet speciaal in volgorde 1, 2 of 3 te gooien. Gooit men bijvoorbeeld eerst 2, dan 1 en vervolgens 3, dan is men eerst z'n lief, dan z'n kop en tenslotte z'n poeper kwijt. Werpt men 4 of 5 dan gebeurt er niets. 9

de Wete | 1982 | | pagina 11