LAAT HET DE WETE NOGMAALS WETEN Werpt men 6 dan gebeurt er niets zolang de speler nog in het bezit is van kop, lief of poeper. Is men z'n kop, lief en poeper kwijt, dan moet de speler nog steeds mee. Sommigen noemen dit: 'Op de koe meerieë, anderen 'Op sloffen meedoe'. Dit duurt net zo lang, totdat de speler 6 heeft gegooid*). Na het blut zijn, heeft het 6 gooien dus wel zin. De speler die het eerst uit is, maakt aan het eind van het spel aanspraak op de helft van de pot. De andere spelers gaan gewoon door, totdat er tenslotte één speler overblijft. Deze krijgt dan de andere helft van de pot. Zit er in de pot een oneven aantal centen, dan krijgt de speler, die is overge bleven een cent meer. Hij heeft er tenslotte langer voor moeten spelen, dan diegene die het eerst uit was. Als U het eens wilt spelen, veel plezier en U weet het, Uw reakties zie ik gaarne tegemoet. F. v.d. Driest Laan van Wervenhove 5 4353 BT Serooskerke Een andere speelwijze is, om geen 6 maar nogmaals 12 of 3 te gooien. Wete 2 april 1979. In het stukje van Castel blz. 4 laatste regel staat over het ballen gooien: 'Dit spel wordt nergens meer gespeeld'. Naar aanleiding van het verschijnen van het prentbriefkaartenboekje 'Kent U ze nog die van Koudekerke?' Van vader en zoon Roose, wil ik opmerken, dat op blz. 17 en 18 wel degelijk met de bal wordt gegooid. Op derde pinksterdag werd vanouds op Walcheren bal gegooid. Evenals bij het ringrijden, werd tegen die tijd 'de rolle' opgemaakt van deelnemers en werd met een lijst rondgegaan om geld op te halen. Er werd een paal, geplant waarop een ring bevestigd was van ongeveer 11 cm. doorsnede. Achter de paal kwam de boomplank van een boerenwagen te staan. Met touwen werd een kleine omheining gemaakt. De kunst is om twee houten ballen van ongeveer 10 cm. doorsnede door de ring te gooien. Ieder krijgt een beurt en wie het eerst drie ballen raak werpt, heeft de eerste prijs. Net als bij ringrijden, waar men drie ringen moest steken. Dan ging de 'sukerkomme' rond, gevuld met jenever en zoute balletjes. Een enkele maal wordt er voor de aardigheid en waarschijnlijk enkel op Koudekerke, nog wel eens met de bal gegooid, b.v. op koninginnedag, aldus Roose. Iz.F. 10

de Wete | 1982 | | pagina 12