REAKTIES OP WALCHEREN IN WOORD EN BEELD DIJKJE Van mevrouw A.A. van der Poel, assistente Zeeuws Museum, ontvingen wij de volgende reaktie: Het - nu dichtgemetselde - ronde zolderraam in het pand Klein Vlaanderen kwam veelvuldig voor in soortgelijke huisjes in Vlaanderen, veel meer dan in Nederland. In Antwerpen, Brugge en andere Vlaamse steden bestaan er ook nu nog talrijke voorbeelden van. Zij wijst op het bestaan van de v.m. Middelburgse rederijkerskamer genaamd 'Het Bloemken Jesse' (de naam is ontleend aan de Bijbeltekst Jesaja 11:1 'Want er zal een rijsje voortkomen uit de afgehouwen tronk van Isaï (Jesse) en een scheut uit zijn wortelen zal vrucht dragen'). Deze rederijkers voerden de spreuk 'In minnen groevende.' De Middelburgse rederijkerskamer is vermoedelijk door Vlaamse geestelijken omstreeks 1430 opgericht. Het is dan ook niet ondenkbeeldig dat deze steen als een soort slooprestant van een ander gebouw, waar bijv. vergaderd werd, hier later in de gevel is aange bracht, mede door de vreemde plaatsing in de gevel. Tenslotte heeft met name de achttiende eeuw bol gestaan van het aanpassen van voorgevels met o.a. het doel een voornamere indruk te maken. Jaarboek van het Kon. Ned. Genootschap voor Munt- en Penningkunde 1917. blz. 1 e.v.: 'De voormalige Middelburgsche rederijkerskamer het Bloemken Jesse onder de kenspreuk 'In minnen groeyende' en hare gildepenningen, door ntej. M.G.A. de Man'. HET RUYTERJAAR Het standbeeld lijkt wel van brons, maar in werkelijkheid is het afgietsel van de man van vuur en staal van gewoon gietijzer. Hol natuurlijk, want in Vlis- singen moet je een standbeeld eens kunnen verplaatsen. Voor de schilder was het best moeilijk om een goede kleur te kiezen voor een admiraal. Je zou denken Marine-schepen-grijs, maar het werd Landmacht-bronsgroen. Heeft U wel eens onder de linker arm gekeken? Daar ziet U een hondekopje. Wat het diertje daar in de zak van de zeeheld doet is onbekend. De archieven zwijgen daarover. Misschien een speelsigheidje van de beeldhouwer L. Royer uit 1841? Schrikt U niet van alle jaartallen op het standbeeld. Die slaan alleen op het beeld en niet op De Ruyter. Op de 'plechtige ontbloting' door Koning Willem II in 1841 en op de verplaatsing in 1894. 11

de Wete | 1982 | | pagina 13