WALCHEREN IN WOORD EN BEELD en contractuele zaken die bekend verondersteld mogen worden, was dit een speciale dag voor knechten en meiden. Zou het misschien mogelijk zijn dat de naamsoorsprong van Annetje Liesjes- dag gelegen is in het feit dat de agrarische werkgevers, toen nog gewoon boeren, wat spottend, deze naam gegeven hebben aan de feestdag voor het personeel en dat deze naam in de loop der tijd iets verbasterd is en gemeengoed is geworden? Fr.Br. In deze aflevering een beeld van één van de veie burgerpaleisjes, welke 17e en 18e eeuwse regenten voor zich en hun familie lieten bouwen in Middelburg. Het huis op de Spuibrug is als monument minder bekend dan de rechtbank, het belastingkantoor of sommige kaaihuizen. Achter de muren gebeuren echter toch belangrijke dingen. De naam van het huis is een volkomen logisch gevolg van de ligging op en nabij de voormalige Spuibrug. De argeloze lezer moet zich dan ook niet laten misleiden door het latere jaartal dat de brug siert. De functie van het Spui vanaf het Molenwater naar de haven t.b.v. het uitdiepen mag bekend worden verondersteld en we volstaan dan ook met een verwijzing naar Walcheren in Woord en Beeld in de Wete van juli 1981, waarin hierop verder is ingegaan. Zoals zovele van deze immens grote woonhuizen heeft ook dit gebouw een kantoorfunctie gekregen ten behoeve van één van de vele overheidsdiensten welke Middelburg rijk is. In dit geval de Raad van Arbeid, een dienst welke vooral in brede kring bekend is door zijn werkzaamheden t.b.v. de kinderbij slag. Dat deze dienst meer deed en doet en een belangrijke taak had in de sociale verzekeringswetgeving vertelt ons lid de heer M. Sanders, o.a. bekend van het boekje 'Middelburg 1940 - '45' in een nieuw werkje, getiteld '40 Jaar Raad van Arbeid'. Deze 40 jaar slaat dan op het jubileum van de heer Sanderse zelf (de Raad bestond al sinds 1919). Hij vertelt hierin o.a. over invaliditeitsrente, ouderdomsrente, weduwen en wezen-rente, ongevallenwet, ziektewet, kinderbijslag en ouderdomswet. Zaken waaraan t.b.v. het Zeeuwse gebied gewerkt werd. Een voor de leek aansprekend hoofdstuk is dat deel van het boek dat de periode vóór en net na de bevrijding beschrijft en de problemen die ontstonden als gevolg van de enorme schaarste aan papier en andere kantoorbehoeften. Zo moesten op een zekere tijd de bij de buitendiensten aangekomen envelop pen voorzichtig opengesneden en bewaard worden zodat her-gebruik mogelijk was. Door de openstelling van het tegenoverliggende terreintje tot achter de open bare bibliotheek, als onderdeel van de restauratie en rehabilitatie van de Span- 14

de Wete | 1982 | | pagina 16