De Joden in Zeeland Eilandennieuws 25-1-1980 Het was maar een klein aantal dat hier in deze provincie woonde, ongeveer 240 Joden op een bevolking van 258.000 inwoners, toen de oorlog uitbrak. Ongeveer een vierde deel hiervan was half-Jood, d.w.z. hun vader of groot vader (moeder of grootmoeder) was arisch, zoals de Duitsers dat noemden, niet Joods. Er waren vrome Joden, die zich nauwkeurig hielden aan de voor schriften uit het Oude Testament, aangevuld met latere gebruiken, zoals de Farizeeën en Schriftgeleerden in de dagen van Jezus die hadden geboden. Maar er waren ook Joden, alleen door geboorte, die zich nergens aan stoor den, niet aan de sabbath en de dienst in de synagoge, ook niet aan rein voedsel. Bijna de helft woonde in Middelburg, verder nog wat in Vlissingen, Zierikzee, Goes en op enkele dorpen. Alleen Middelburg had een synagoge, waar men iedere sabbath samenkwam. In Vlissingen en Zierikzee waren er ook, maar ze deden geen dienst meer. Om een godsdienstoefening te mogen houden, moesten er minstens tien kerkelijk meerderjarige mannen (boven 12 jaar) bij elkaar zijn en door de terugloop gelukte dat niet meer. In Goes waren er nooit genoeg geweest, evenmin als in Terneuzen en op de dorpen. Twee groepen Om even terug te gaan in de geschiedenis: in Middelburg zijn er twee soorten Joden geweest. Eerst de Portugese, die uit Spanje en na hun verdrijving hieruit naar Portugal uit dit land kwamen. Ze kregen een eigen begraafplaats aan de Jodengang, die nog intact is, de grafstenen liggen op de grond. De eerste be grafenis had plaats in 1656, de laatste in 1721. Toen zijn ze uit Middelburg vertrokken. Het beviel hun hier niet meer. Vooral met de kerkeraad van de Gereformeerde (Hervormde) kerk, die voor de zuivere leer moest waken, ont stond nogal eens wrijving. Bovendien begon de handelsbloei hier af te nemen en ze meenden in Amsterdam beter af te zijn. Daar staat nog een mooie synagoge van deze groep. Bovendien kwamen hier Duitse Joden uit Oost-Europa wonen en daarmee konden ze niet goed opschieten. Deze groep heeft in 1704 in de Herenstraat een synagoge gebouwd. Een soort schuilkerk, niet vlak aan de straat maar wat achteraf en door een smalle gang te bereiken. Op zaterdag 11 mei 1940 zullen ze hier wel hun laatste dienst gehouden hebben, vermoed ik. Een week later waren de Duitsers hier. Na de capitulatie op 14 mei vocht Zeeland nog door. Maar toen op vrijdag 17 mei Middelburg gebombardeerd werd en de hele binnenstad afbrandde, konden de Zeeuwen, geholpen door de Fransen, het niet meer volhouden en moesten ze zich overgeven. Heel wat Joden zijn toen de Schelde overgestoken om te proberen via België en Frankrijk naar Engeland uit te wijken. Het is hun niet gelukt; de Duitsers waren toen al in Frankrijk en daar werden ze tegen gehouden en moesten naar Zeeland terugkeren. De chirurg van het Middelburgse ziekenhuis, dr. Koch, is er in geslaagd Enge land te bereiken. Maatregelen Zoals overal in ons land werden ook hier de vernederende bepalingen tegen over Joden ingevoerd. Omdat er zo weinig woonden, kan ik me niet meer goed herinneren, hoe vaak 17

de Wete | 1982 | | pagina 19