MIDDELBURGSE OUDE STRATEN EN HUN NAMEN (2) door K. Kareis UI - Afzonderlijke straten Na het algemeen gedeelte van mijn verhaal wil ik nu vertellen over een aantal straten of stratengroepen afzonderlijk. Ik beperk me daarbij tot in 1982 nog bestaande oudere straten. Voor de hand liggende naamsverklaringen laat ik achterwege: iedereen ziet in dat aan de Turfkaai turf werd gelost, en dat de Noordpoortstraat eens naar de Noordpoort liep. Ik volg een slingerroute door de stad, die begint op de Markt. ïn het algemeen gedeelte van mijn verhaal heb ik al geprobeerd aannemelijk te maken dat het verlengde van de Vlasmarkt oorspronkelijk liep over wat nu het noordelijk deel van de Markt is. Verder valt op dat blijkens teruggevonden funderingen de Westmonsterkerk werd gebouwd ten noorden van het verleng de van de Langeviele. Tenslotte lijkt het er op dat Korte Geere, Korte Gort straat en de Zuidrand van de Markt van vóór 1940 aanvankelijk samen één kronkelend weggetje waren. Mag er uit deze 3 wat vage gegevens toch wat ge concludeerd worden, dan veronderstel ik dat ter plaatse aanvankelijk slechts de 3 bedoelde wegen waren, dat men op een zeker ogenblik tussen 'verlengde Vlasmarkt' en 'verlengde Langeviele' de Westmonsterkerk heeft gebouwd, en dat - al of niet gelijktijdig - het marktplein is ontstaan tussen 'verlengde Langeviele' en 'verlengde Korte Gortstraat', zodat oorspronkelijk de kerk niet óp maar aan de Markt zou hebben gestaan, een situatie dus zoals in Oost- Souburg. De Korte Burg vormde samen met de verdwenen Lange Burg de middellij nweg door de vluchtburg die ook in andere vluchtburgen voorkwam. De Balans heet naar het waaggebouw dat ongeveer ter plaatse van de huidige fontein stond. De Latijnse Schoolstraat herinnert aan het daar tot voor weinige jaren be staande gymnasium, eens de latijnse school. De Bogardstraat is eind 16e eeuw aangelegd in de boomgaard van het geliqui deerde Minderbroederklooster aan de Korte Burg. De Groenmarkt is eind 16e eeuw aangelegd op abdijgrond, en zal wel zijn genoemd naar de daar verhandelde groente. Typisch is dat er in de 18e eeuw fruit en aardappelen verkocht werden, terwijl men voor groenten toen op de Grote Markt moest zijn. Het Koorkerkhof is niet het kerkhof voor een zangkoor, maar de hof bij de Koorkerk. Het noordelijke deel ligt op de 9e eeuwse gracht, zoals in 1981 bij 20

de Wete | 1982 | | pagina 22