opgravingen hoek Korte Giststraat bleek, toen het talud van de oostelijke oever zich even aftekende op de rand van de bouwput en Koorkerkhof. De Reigerstraat heette vroeger Vogelstraat, wat wellicht teruggaat op de huisnaam Oudevaer ooievaar). De Lange Delft herinnert eraan dat de ten noorden ervan gelegen 9e eeuwse gracht gedolven moest worden, in tegenstelling tot het oostelijke grachtge deelte dat oorspronkelijk deel uitmaakte van de Arne. St. Pieterstraat plus Wagenaarstraat liepen naar de aan Sint Pieter gewijde Noordmonsterkerk aan het Hofplein. Dit stuk singel zal dus vroeger wel in zijn geheel St. Pieterstraat hebben geheten, daar de naam Wagenaarstraat pas later verschijnt. Wagenaars waren vrachtrijders. Het Hofplein herinnert aan de hof bij de Noordmonsterkerk. Ik vermeldde al dat ik de Koningsstraat het stuk straat achterlangs het ziekenhuis de Nadorstweg als het tracé van één oude weg zie. De straat liep tot 1834 uit op het koor van de in dat jaar gesloopte Noordmonsterkerk, maar de oude weg zal aanvankelijk wel hebben doorgelopen tot de ringsingel, daar het oudste parochiekerkje stellig veel kleiner en korter was dan het jongste, grote kerkgebouw. De naam Koningsstraat duikt pas in de 17e eeuw op in de archieven, de voor afgaande naam was Schotse Hoek, en er stond een huis 'de Coninck'. Hierop berust de opvatting dat de straat naar het huis is genoemd. Het komt me echter voor dat Schotse Hoek niet de oudste naam kan zijn voor de oude landweg, en ik denk aan een nóg oudere naam Koningsstraat of Koningsweg. Er is n.l. ook nog de theorie dat de Koningsstraat behoorde tot de z.g. koningswegen, d.w.z. wegen die in de Karolingische tijd zo belangrijk waren voor de Frankische vorsten dat ze hun in eigendom toebehoorden. Was onze weg ooit de verbinding tussen de koninklijke vluchtburg en konings goed benoorden Middelburg? De zo uniforme vluchtburgen zullen immers wel op last van één centraal gezag zijn aangelegd, en koningsgoed was er op Walcheren genoeg. Veel koningsgoed is in de vroege Middeleeuwen aan kloos ters geschonken ter bevordering van de kerstening, en op ons eiland moeten wij hierin de oorsprong zoeken van de grote omvang van het grondbezit van de abdij van Echternach (Lux.). Deze grond is later in handen van de Middel burgse abdij geraakt, en het valt me op dat aan het eind van de Nadorstweg eenmaal het middeleeuwse hof Nieuwenhove stond, in de buurt waarvan onze abdij grond bezat. Al met al lijkt me de koningsweg-theorie voor onze Koningsstraat niet bij voorbaat verwerpelijk. Ik vermeld nog dat op Schouwen de naam Koningspad heeft bestaan voor de weg vanaf de ringsingel rond de vluchtburg van Burgh in de richting van Westenschouwen, waar een oeroud woongebied bekend is. Deze situatie heeft wel wat gemeen met de Middelburgse. Voor de naam Pluimstraat weet ik geen verklaring. Van de gelijknamige straat in Vlissingen is me slechts bekend dat die in 1577 voor het eerst wordt vermeld. Wie helpt? 21

de Wete | 1982 | | pagina 23