'gefundeerd. De Verwerijstraat werd aangelegd van de Zuidsingel naar een ververij. De Ganzengang herinnert aan het Ganzenwater, een stukje vestinggracht dat in het 4e kwart van de 16e eeuw én werd aangelegd én zijn funktie al weer verloor door voltooiing van de bolwerken c.a. Het liep vanaf het Molenwater evenwijdig aan en ten noorden van de Verwerij straat, en knikte vervolgens linksom naar de huidige vest in de buurt van de Ganzengang. Is daar na de 'indijking' iemand ganzen in gaan houden? De Schuitvlotstraat herinnert aan het Veerse schuitvlot, d.w.z. het punt buiten de daar staande middeleeuwse Noorddampoort vanwaar men per schuit door de Veerse watergang naar Veere voer. Toen de Lazarijstraat nog (Oude) Veerseweg was, stond daar een leprozen- of lazarijhuis voor besmettelijke zieken. De Brakstraat heette wellicht naar het huis de Brakke. Het Kraanstraatje liep vroeger door naar de Rotterdamsekaai ter plaatse waar nu nog een kraan staat. De naam Nederstraat drukt uit dat de straat van de kaai af gezien naar beneden loopt. Het Smidsbolwerk heet naar de smidse die nog steeds tussen zijn opgang en de resten van de jongste Noorddampoort staat. Aan de andere kant van de poort staat nog steeds een café, zodat - zoals bij veel stadspoorten - de binnenko mende plattelander direkt middenstanders tot zijn gerief en ontspanning aantrof. Het Oud Arnemuids Voetpad liep vóór de aanleg van het havenkanaal van 1817 naar Arnemuiden. Het Bijltje herinnert eraan dat in veel oude veldnamen de vorm van het perceel werd uitgedrukt. Diverse stukken land op Walcheren heetten Bijltje, en ook in de vorm van ons straatje kunnen we een bijl herkennen. De Karelsgang vermeld ik zonder verklaring, maar uiteraard mét genoegen. De Punt herinnert eraan dat de bolwerken daar met een punt tegen de haven toegang eindigden. De oude naam was Oostpunt: er tegenover was de West punt waar nu het kantoor van de Vitritefabriek staat. De naam Dam is begonnen met de dwarsdam in de oude haven, en geldt thans ook voor de beide oevers van die haven, die vroeger werden aangeduid als nortside Dams en zuutside Dams. Lange en Korte Giststraat zullen wel heten naar het bekende produkt. In de omgeving stonden op diverse tijden en plaatsen diverse brouwerijen. De Lange 23

de Wete | 1982 | | pagina 25