Giststraat behoort thans tot het Damplein. In Pauwpoort en Isabellagang vermoed ik huis- of persoonsnamen. Rondom de Dam ziet men nog diverse van dergelijke achteromslopjes (of sporen ervan) die vooral zullen hebben gediend voor goederenopslag i.v.m. de haven. De Kuiperspoort herinnert aan het kuipersgilde dat gehuisvest was in het poortgebouw halverwege. De Sehuddebeursstraat is een verbastering van Schuttershofstraat: hij gaf toegang tot het schuttershof van de kolveniers of geweerschutters. in de Bellinkstraat leeft een veel gebruikte veldnaam bellic, bilk, belk, bulk, enz. voort, die een door water of omheiningen omsloten terrein aanduidde. Hieraan ligt het werkwoord beluiken omsluiten ten grondslag. Verwant zijn woorden als ontluiken, luik, lock (Eng.). De Nieuwstraat was nieuw toen hij werd aangelegd na de totstandkoming van de nieuwe haven in 1543, dit in tegenstelling tot de aangrenzende Segeers- en Bellinkstraat, zij het dat de Bellinkstraat tot dan toe dood liep en naar de nieuwe haven is doorgetrokken. Segeersstraat en -weg herinneren aan ene Heer Gerard, mogelijk Gerard van Voorne die aan de Lange Delft woonde en als burggraaf van Zeeland de verte genwoordiger van de graaf van Holland was. Sint jansstraat en Herenstraat herinneren aan het klooster van de Sint-Jans heren, waarvan de kerk sneuvelde door het graven van de nieuwe haven. De Zusterstraat herinnert aan het nonnenklooster Bachten 's-Gravenhove, terwijl dit hof zelf voortleeft in de naam Gravenstraat. Er is nóg een onderdak van de graaf in Middelburg bekend, n.l. 's-gravenzaa! in de abdij aan het omstr. 1256 aangelegde grote abdijplein. Het Gravensteen aan de Lange Burg was het dienstgebouw van de grafelijk heid. Het Kerspel is een verbastering van kaatsspel: hier was eens een kaatsbaan. De Hoogstraat heeft een interessante naam. In het vlakke land gaan n.l. straat- en wegnamen met Hoog- vaak terug op een daar aangelegde dijk. Onze straat lijkt daarom een argument in het voordeel van diegenen die menen dat sedert de stadsuitbreiding van omstreeks 1250 hier de stadswal lag. De naam Gortstraat slaat wellicht op het bekende graanprodukt. De naam Roosterstraat kan teruggaan op een huisnaam, of op een rooster, dat dan óf verband hield met veemarktbedrijvigheid in die buurt (Varkensmarkt - Koestraat - Kalvermarkt), óf met het lozingspunt van een stadswaterloopje in de binnengracht. 24

de Wete | 1982 | | pagina 26