Lange en Korte Geere herinneren aan een bekende veldnaam voor een gerend toelopend terrein. De Langeviele is een van de aanwijzingen voor de in deze omgeving vermoede vroegmiddeleeuwse villa waaruit onze stad moet zijn voortgekomen. We vinden de naam ook in diverse Bevelendse dorpen: in het 17e eeuwse Wissenkerke gaat het stellig om een door immigranten geïmporteerde ont lening, maar in het reeds in 980 als villa genoemde Yerseke lijkt de naam evenals in Middelburg autenthiek. In Frankrijk dragen nog 9 plaatsen de naam Longeville. Het lijkt niet onlogisch dat een op zoveel plaatsen ontstane naam moet zijn voortgekomen uit identieke situaties. Denkbaar lijkt dat het uit groeien van de min of meer rechthoekige, verdedigbare villa's tot dorpjes vaak zal hebben plaatsgevonden d.m.v. lintbebouwing, d.w.z. een 'lange villa', lang een toeleidende weg. Wie weet een andere verklaring? De Beddewijkstraat heette vroeger Beddeweech. In Zierikzee is thans nog een straatje Beddeweeg, en het typische is dat men in beide steden vroeger niet woonde 'in' maar 'tussen' Beddeweeg. Daar weeg een oud woord voor houten wand is, zal het hier wel gaan om een spotnaam voor straatjes die zo smal waren dat men ze vergeleek met de ruimte tussen een ledikant of bedstede en een wand. Dat onze Beddewijkstraat vroeger smaller was, blijkt hieruit, dat de stad er in 1597 een huis kocht voor straatverbreding. De Kromme Weele lijkt een voor een kaarsrechte straat niet erg logische naam te hebben. Nu kan een weel zijn ontstaan door dijkdoorbraak of door door snijding van een zandige geulrug (de Seiswegrug?) door een nieuw geul (de Domburgse watergang?), maar waterloopkundig ligt een kromme vorm voor zo'n weel niet erg voor de hand. De verklaring zou kunnen liggen in het feit dat Kromme Weele plus Vlasmarkt vroeger samen Kosterstraat heetten en samen inderdaad krom waren. Zouden ze voordien samen Kromme Weele hebben geheten, dan zou dit een kromme straat ter plaatse van een vroegere weel geweest kunnen zijn. In de naam Penninghoek herinnert de geringe waarde van een penning aan de hier in het Groot Armenhof wonende armen. De benaming 'hoek' lijkt hier en elders nogal eens te hebben geslagen op een wat afzijdig gelegen terrein aan de binnenkant van een stadswal en op het doodlopende straatje erheen. De Koningsstraat b.v. heette vroeger Schotse Hoek; zie ook de Blindenhoek. De Simpelhuisstraat heet naar het nog bestaande Simpelhuis, gebouwd als klooster, maar later gebruikt als krankzinnigengesticht. De Helm heet naar een huisnaam. De naam Wijngaardstraat roept vragen op. Hij kwam in de Middeleeuwen in veel Nederlandse steden en dorpen voor, en gezien ons klimaat lijkt wijnbouw aldaar niet waarschijnlijk. Ook een herbergnaam zou denkbaar zijn, maar die ben ik tot nu toe niet tegengekomen. Mogelijk is ook een symbolische betekenis: de Brugse Wijngaardstraat heette naar een bagijnhof. De Sint Sebastiaanstraat heet naar een huisnaam. 25

de Wete | 1982 | | pagina 27