De Sin'; Antcunisstraat heet naar het gelijknamige hofje, dat zelf genoemd is naar de veelvuldig met liefdadigheid in verband gebrachte heilige Antonius. De Lambrechtstraat herinnert aan 'Lambrecht de backer' die kennelijk in de Korte Noordstraat heeft gewoond. De Herengracht lijkt genoemd te zijn naar de beroemde Amsterdamse naam genoot. Klein Vlaanderen en Walcnsingel herinneren eraan dat de laat 16e-eeuwse stadsuitbreiding nodig was wegens de vele uit België gevluchte protestanten. In Vlissingen ligt in een stadsuitbreiding uit dezelfde tijd de Vlamingstraat. De Volderijlaagte herinnert aan het volleren in de lakennijverheid. De Jodengang heet naar een tegenwoordig achter een hoge heg verborgen oude Joodse begraafplaats. De vele Seis-namen als Seisstraat, Seisdam enz. gaan terug op de naam van een terrein 't Seys, waar ook de Kromme Weele op moet hebben gelegen. Ik ver onderstel dat dit terrein het zuidelijk eind van de Seisweg-geulrug was. Men vermoedt dat het woord cijns of schatting betekent, en dat die cijns door de gebruikers moest worden betaald voor (vroeger) heerlijk land, wat dan weer in verband kan worden gebracht met de veronderstelde villa. De Seisdam werpt aparte vragen op. Als duidelijke knik naar buiten vormt hij een afwijking van de gebruikelijke rondachtige vorm der middeleeuwse stads omwallingen en hij bestond dus wel al in het midden van de 13e eeuw. Ik vermoed dat hij nog veel ouder is, omdat de diverse dammen in het Walcherse binnenland in verband worden gebracht met de bewezen stormvloeden van 838 en 1014, terwijl de vloed van 1134 overal heeft geleid tot volledige bedijking die verdere incidentele afdammingen zinloos maakte. Welke waterloop heeft tot aanleg van de Seisdam genoopt? Stellig niet de oude Seisweg-geul, die omstreeks 600 al helemaal verzand was, en we zullen dus moeten denken aan het stelsel van natuurlijke en kunstmatige waterlopen waardoor Walcheren later in oostelijke richting afwaterde (westwaarts kon niet vanwege de duinen). In het Middelburgse gebied zien we dan vanuit het westen de Domburgse watergang en de Sint Laurense watergang of Portelinge komen aanzetten. Vervolgens lopen oostwaarts de Arne en de Welzingse watergang weg, maar hoe hebben deze 4 watertjes binnen het huidige Middelburg op elkaar aange sloten? Liep b.v. de Domburgse watergang langs de Seisdam en heeft men hiervan in de I3e eeuw gebruik gemaakt voor grachtaanleg? Mag er een water loop worden geconcludeerd in het gebied van Kromme Weele, Langevielepoel (nu Pottenmarkt), de in 1980 in het gebied van de Korte Geere gevonden waterloop en de Gortstratepoel (nu Varkensmarkt)? Hopelijk zal nog eens vastgesteld worden waar in de Middelburgse binnenstad precies de veenge bieden liggen, waar de verzande getijgeulen en waar de met modder gevulde latere waterlopen. Het Armeniaans Schuitvlot is de opvolger van het middeleeuwse Domburgs Schuitvlot. Nog in de vorige eeuw konden de schuitjes vanuit de Seisvest onder door de poort in het Seisbolwerk varen, en meren langs de westkant van het Armeniaans Schuitvlot, waar in de 17e eeuw blijkbaar Arminianen hebben 26

de Wete | 1982 | | pagina 28