gewoond of gekerkt. Vernoeming naar Armeniërs lijkt minder voor de hand liggend. De Baanstraat herinnert aan een lijnbaan. Achter de Houttuinen herinnert aan houtopslag binnen tuinen in de oude betekenis van omheinde ruimten. Het Domburgs Schuitvlot herinnert aan het middeleeuws beginpunt buiten de toenmalige Langevielepoort voor de schuitvaart naar Domburg. Oevers van de nieuwe haven. Gezien de dijknamen aan de ene kant en de kaai- namen aan de andere is het denkbaar dat er oorspronkelijk slechts aan de stadskant een kaaimuur is geweest en er tegenover een dijkglooiing. De verschillende onderdelen van beide oevers hebben in het algemeen functio nele namen gekregen. Een uitzondering vormt de straatnaam Nieuwe Haven die rechts achteraan de havennaam levend houdt. Een andere uitzondering is de Kinderdijk, waarvan de naam natuurlijk niet betekent dat in de nieuwe haven naast turf, bier, hout en koren ook kinderen werden verscheept. Bij de werkelijke betekenis zet ik een vraagteken. Er wordt verondersteld dat het stuk nieuwe haven van Spijker- tot Bellinkbrug een bocht van de oude Arne was, die vervolgens rechts zou zijn afgebogen ten westen van de Nieuwstraat en nog eens rechts afbuigend in genormaliseerde vorm tot gracht aan de oostkant van de vluchtburg zou hebben gediend. In deze conceptie is de Kinderdijk denkbaar als een middeleeuwse kinderdijk lage dijk langs de zuidoostelijke oever van de Arne. De naam komt ook voor in Axel en Zuid-Holland. De Kousteensedijk herinnert aan de aanvoer van kousteen natuursteen) (koud in tegenstelling tot gebakken steen.) Maisbaan. Op oude kaarten en afbeeldingen ligt hier een inham, waar blijkbaar mais werd aangevoerd. De Dokstraat herinnert aan het scheepsdok in de binnenhaven, waarin men hel waterpeil los van eb en vloed kon regelen tussen sluisdeuren bij de huidige dokbrug en ter plaatse van de Goese Korenmarkt bij de toenmalige Sasbrug (een toepasselijke naam). Westelijk ervan was er in de binnenhaven weer wél getijbeweging doordat hij daar bassin was voor het doorspuien van de nieuwe haven en de oude haven via spuikanaaltjes (met watermolen) bij de Stadsschuur, resp. langs de Spui straat. De Goese Korenmarkt herinnert aan een in de 18e eeuw afgebroken Goese korenbeurs bij de vroegere Sasbrug. De Blauwedijk is nu waterkerend naar het Kanaal, maar was dit vroeger naar het nu gedempte stuk binnenhaven. Slaat 'blauw' op afvoer van blauwe natuursteen, of op een glooiing van dit materiaal. 27

de Wete | 1982 | | pagina 29