EEN ZEEHAVEN - VLISSINGEN De hier afgebeelde foto is een kopie van een Bos-wandplaat. Op alle scholen waren ze te vinden. Het is een exemplaar uit de serie 'Nederland in Woord en Beeld'. De tekening is van J. Dijkstra. Op de plaat staat geen jaartal, maar te oordelen naar de diverse locaties geeft de plaat een beeld van 1920. De buitenhaven is van voor 1926. Want van 1926 - 1931 werd de nieuwe buitenhaven aangelegd. De plaats van het oostelijk havenlicht is duidelijk van voor 1926. Op de foto minder goed zichtbaar, maar op de oorspronkelijke plaat duide lijker, ziet men aan de zeedijk beoosten de haven de uitspanning Café 'De Schoone Waardin'. In die tijd alom bekend. De wandeling (kuieren) rond de oude haven was niet zo'n probleem. Na aanleg van de nieuwe haven (1300 m lang en een oppervlakte van 35 ha) werd de afstand wat ver en raakte de 'Schoone Waardin' in verval en op een zeker moment was zij verdwenen. Naast het sluizencomplex stond een sluiswachterswoning. Later werd deze woning ingericht als meteorologisch observatorium van het KNMI. De heer De Ruyter had er de leiding. Op het Westhavenhoofd was een installatie gebouwd, genaamd 'onderwater kloksignaal'. Een en ander diende om de mailbootbemanning te helpen de haven te vinden bij mist. Benoorden het sluizencomplex stond het station. Het maakte de indruk van een soort kerkgebouw. Voor de ingang stond een houten optrek met tocht deuren. Met een open vlakte voor de deur en dan op het zuidwesten zal dit zeker noodzakelijk zijn geweest. Boven de loketten was een afbeelding te zien van Nederland met zijn spoorwegnet. Een prachtig stuk werk in tegels. Was het ongeveer 3x5 mtr? 9

de Wete | 1983 | | pagina 11