KLEINE MONUMENTEN (3) - Koudekerke (foto: A. de Kroo) Het huis Dishoekseweg 30 is in Koudekerke een vreemde eend in de architec tonische bijt. Het is het mooie oude huis langs één van de vele fraaie Walcherse binnenwegen en ligt halverwege Koudekerke en Dishoek. U passeert het op Uw weg van of naar het strand. Allereerst moeten wij er U van op de hoogte brengen, dat dit huis niet alleen een 'Klein Monument' is, maar zelfs een echt monument; het staat n.l. op de monumentenlijst beschreven, met erbij de volgende bizonderheden: Woonhuis in gele baksteen met rode bakstenen banden en dito versieringen. Schilddak. Geprofileerde gootlijst met klosjes en fries. Aangebouwd zomerhuis met zadeldak en afhang met lessenaarsdak. Zij- en achtergevel gedeeltelijk ge pleisterd en gewit. Jaarankers 1658 en staafankers. Geprofileerde korfbogen in het metselwerk aanwezig. 15-Ruits schuiframen; zomerhuis 4-ruits schuifraam en dakgoot op klossen. Losse schuur in steen met houten topgevel en pannen zadeldak 1882 in pannen gedekt. Wagenschuur in hout met pannen zadeldak, houten topgevellijst en houten deuren. Van de heer W.P. Roose, kenner van Koudekerke bij uitstek, komen de meeste van de volgende gegevens: Ter plaatse van de Dishoekseweg loopt (of ligt) een hoge kreekrug. Bij de bodemkaart van Walcheren staat hierover o.a. het volgende geschreven. De kreekrug Dishoek - Koudekerke is verwant met de rug Valkenisse - Pop- pendamme, met dien verstande echter, dat de afzettingen van de rug Dishoek - 11

de Wete | 1983 | | pagina 13