Koudekerke lichter zijn. In deze rug ligt de Houtenhontse Sprink als een natuurlijk kreekbeddinkje. Ten opzichte van hun omgeving die uit gemoerde poelgronden bestaat, liggen ze hoog tot zeer hoog. Deze hoge ligging kwam ook weer tot uiting tijdens de inundatie '44/'45, want zowel de woning als een nabijliggende boerderij konden in die tijd bewoond blijven. In de archieven is menigmaal naar de naam van het pand Dishoekseweg 30 gezocht, doch tot op heden vergeefs. Dit is des te opmerkelijker daar alle boerderijen in de omgeving wel namen dragen. De muurankers in bedoeld huis laten ons het jaartal 1658 zien en dat geeft enig houvast bij verder onderzoek. Op oude kaarten zoals die van Bernart (17e eeuw) en Hattinga (18e eeuw) blijkt, dat hier een burcht of adellijk huis heeft gestaan met de naam Westerwijk. Een boerderij met die naam staat nu nog in de onmiddellijke omgeving en dit is de boerderij die droog bleef tijdens het water. Op de kaart behorende bij het nog steeds niet uitverkochte werkje 'De Koude- kerkse Veldnamen' komt op een tegenover het huis liggend perceel de veldnaam 'De Moote' voor. Deze naam betekent kasteelbergmotten; zie hier voor de vele artikelen die handelen over het ontstaan van onze kastelen. Dit is niet de enige aanwijzing, want de boeren die de gronden van 'De Moote' bewerken, ploegen altijd maar weer de z.g. Zeeuwse moppen bloot. Een logische en voor de hand liggende conclusie is, dat hier het eerder genoemd adellijk huis kan hebben gelegen. Een deskundig bodemonderzoek door leden van de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek (R.O.B.) zou mogelijk de oplossing voor veel vragen en veronderstellingen kunnen geven. We weten echter hoe deze dienst moet woekeren met een krap financieel budget en dat zij zich derhalve moet beperken tot wezenlijk belangrijke onderzoeken en dan nog met behulp van vrijwilligers. Maar misschien kunnen ooit eens alléén vrijwilligers dit onderzoek ter hand nemen, en wie weet zou dan kunnen worden vastgesteld, 12

de Wete | 1983 | | pagina 14