dat de woning Dishoekseweg 30 het laatste bovengrondse overblijfsel is van de burcht Westerwijk. Wie in 1981 de fundatie heeft gezien van het kasteel Poppendamme onder Grijpskerke, zal zeer zeker onder de indruk zijn gekomen van de uitgestrekt heid van een dergelijk gebouwencomplex. Overigens komt ook daar nog de boerderijnaam 'Poppendamme' voor, evenals in Koudekerke 't Hof Westerwijk' bestaut. Op de kaart met de ligging van de archeologische monumenten van Zeeland van het R.O.B. komt het perceel in Koudekerke echter niet voor. Op de foto zijn duidelijk de rode ingemetselde vlechtingen te zien in de gele baksteen. Met een zekere symmetrie geven zij hun motief weer. Deze bouwstijl dateert over het algemeen uit de vroeg 17e eeuw, wat wel klopt met het jaartal op de gevel. In Zeeland komt deze stijl wel meer voor met als hoogtepunt een voorgevel van een woonhuis in Aardenburg. Zeker is dat het perceel in Koudekerke altijd een min of meer vrijstaand huis is geweest, want in tegenstelling tot de stedelijke bebouwing waar alleen de voorgevel alle aandacht kreeg, heeft men hier in alle gevels versieringen aangebracht. F. Br. DIJKJE Zuidsloe I In de zeventiger jaren werd het Zuidsloe omgespit tot een grote industrie haven. De naam werd natuurlijk Sloe-Haven. Maar omdat het de bedoeling was de Sloehaven omhoog te stoten in het internationale scheepvaartverkeer was die naam niet dynamisch genoeg. In het Engels uitgesproken leek het teveel op Slow-Haven (Langzame Haven). Dus werd hij omgedoopt tot Vlissingen-Oost. Deze zomer waren we weer in Engeland. We vertelden dat we uit Flushing kwamen en we vroegen of ze dat woord nog wel eens gebruikten. Ja; maar eigenlijk alleen in '1 am flushing the toilet' (Ik spoel de w.c. door). Moeten we dan Flushing ook niet nodig veranderen? In Southborough of City of De Ruyter of zo? Zuidsloe II Het gaat niet goed met de welvaart in het Zuid-Sloe. De planologen maken nu weer nieuwe plannen; dat is hun werk. Ik denk dat wanneer de laatste fabriek verdwenen is en de laatste oven gedoofd, het Zuid-Sloe wordt omgevormd tot een prachtig natuurgebied, Het Sloehof. Met kreken en schorren. Met slikken en duintjes. Met kluten en blauwe kiekendieven, met lamsoren en zeekraal. En de vogelkolonies op de Kaloot zullen in het broedseizoen weer verboden gebied voor ons zijn. We zullen er zoeken naar fossiele schelpen uit het Tertiair of liggen in de zon en nadenken over de schepping nu dit werd herschapen. 13

de Wete | 1983 | | pagina 15