kreek dan een riviertje geweest zijn, met zeker in het oostelijk deel eb en vloed. De oorspronkelijke loop zal wel altijd een mysterie blijven. Zou de oorspronkelijke Oude Haven niet gegraven kunnen zijn in een zijarm of oude tak van de Arne? Dat zou ook beter verklaren dat er een Dam gelegd werd. Of de officiële historici hem ooit au sérieux genomen hebben, weet ik niet, maar daar Ehrlich in zijn tijd zelf met z'n neus boven op alle graafwerkzaam heden gestaan heeft en zo'n l'A eeuw geleden veel meer oude overblijfselen heeft kunnen zien dan er nu nog over zijn, is het toch op z'n minst interessant om te lezen wat hij er van te zeggen heeft. Natuurlijk weet ook niemand of de gravure juist is. Hij kan niet in 1485 gemaakt zijn. Misschien wel l'A eeuw of 2 eeuwen later getekend. Laten we hopen, dat de gegevens van de tekenaar toch juist waren. E.W. v.d. Putte-Goethals Veere Naschrift K. Kareis Hartelijk dank voor Uw reactie, tot nu toe de enige. Mijn verhaal zat vol vraagtekens en ik blijf uitkijken naar vragen en op- of aanmerkingen van lezers, in de hoop dat ook hier de botsing der meningen wat opheldering kan verschaffen. Het boekje van Ehrlich was me niet bekend en ik heb het met belangstelling gelezen. Het heeft m.i. waarde omdat de schrijver heel wat heeft gezien bij afbraak en graafwerk in zijn tijd, maar zijn gedachten over ontstaan en ont wikkeling van onze stad zijn achterhaald. Men meenden toen dat Walcheren was ontstaan uit een aantal door brede stromen gescheiden opgewassen eilanden, die eerst werden bedijkt en vervolgens door opslibbing aan elkaar groeiden. In deze visie past de opvatting van E. dat het hart van Middelburg een eiland in een brede Arnestroom was, dat de stadsmuren aanvankelijk door zeewater omspoeld werden en dat daartegen tot in de late Middeleeuwen grond was aangeslibd. De werkelijkheid is echter een oorspronkelijk praktisch aaneengesloten veengebied waar de zee vanaf de derde eeuw geulen doorheen- sneed die vervolgens tot ruggen verzandden; dit Walcheren werd vóór 1200 geheel bedijkt, evenals de rest van Zeeland en van aanslibbing tegen de op zijn vroegst midden I3e eeuw gebouwde stadsmuren kan dan ook geen sprake zijn. Het is jammer dat E. waarde heeft gehecht aan een fantasie-gravure van einde 17e eeuw, die alleen interessant is omdat ze vertelt wat men in die tijd meende te weten over de oostkant van de stad in de 15e eeuw. De Nieuwe Haven van Spijkerbrug tot Stadsschuur bijvoorbeeld staat er al op, hoewel deze pas in 1543 klaar kwam en langs de Rouaansekaai is een stadsmuur getekend die daar nooit is geweest. E. was blijkbaar niet bekend met b.v. de magnifieke kaart van Middelburg, de Arne en Arnemuiden die Jacob van Deventer omstreeks 18

de Wete | 1983 | | pagina 20