LAAT HET DE WETE WETEN uit zal komen, bevat de letters S t/m Z en een complete bibliografie. Daarmee is dan dit standaardwerk voltooid. Kritiek is natuurlijk altijd te leveren: omissies, fouten en onbegrijpelijke zaken komen - helaas - ook in het ter bespreking staande deel voor. Hier en daar is de encyclopedie bepaald onevenwichtig. Van sommige gehuchten of reeds lang verloren gegane dorpjes zijn buitenproportionele artikelen opgenomen, terwijl nog bestaande plaatsen het met veel minder ruimte moeten doen. Voorts kan ik mij niet aan de indruk onttrekken dat verschillende onderwerpen er aan de haren bijgesleept zijn, omdat ze in de verte iets met Zeeland van doen hebben (vgl. b.v. Kenau Simonsdr. Hasselaer). Ik mis verder diverse actuele zaken (zoals de protesten tegen de kerncentrale in Borssele - onlusten, oproeren, protesten komen overigens in het hele deel niet voor, terwijl er in het Zeeland van de 17de, 18de en 19de eeuw nogal wat oproerige bewegingen geweest zijn, waarover ook recente publikaties bestaan -). Een bezwaar is m.i. ook de soms te populaire schrijftrant, die niet bij een encyclopedie hoort. Een dergelijk boekwerk behoort n.l. nuchter en zakelijk de feiten weer te geven. Met name heb ik mij geërgerd aan het hoofdstuk over Middelburg, dat door een der redacteuren in een luchtige verhaaltrant herschreven is. Nogmaals, kritiek valt altijd te leveren. Zeker op een boek dat in feite uit pionierswerk bestaat. Laten we daarom positief eindigen: ik hoop dat de Encyclopedie van Zeeland voor veel zeeuwen weldra zal worden tot 'dè Encyclopedie' en dat dit werk van grote importantie binnen het bereik van velen mag komen. Encyclopedie van Zeeland, deel II, Middelburg, Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, 1982 175,- per deel, voor leden van het Zeeuwsch Genootschap 140,-; n.b. de delen zijn niet afzonderlijk verkrijg baar). P.S. DE MIDDELBURGSE 'HEERENBEURS' In de vorige Wete informeerde E. Zuidema naar de op een kaart aangetroffen aanduiding 'Heerenbeurs' in de buurt van de Middelburgse botermarkt. Na lezing van blz. 82 en 83 van 'De Monumenten van Middelburg' van Dr. W.S. Unger hierbij de verklaring. Na de overgang van Middelburg in 1574 werd het Minderbroedersklooster aan de Korte Burg gesloopt en werd ter plaatse in 1592 op de hoek van Korte Burg en Bogardstraat een koopmansbeurs gebouwd. Toen veel later de Middel burgse handel teniet ging, is men de beurs gaan gebruiken als botermarkt, totdat het gebouw in mei 1940 werd verwoest. K. Kareis 7

de Wete | 1983 | | pagina 9