Nieuw- en Sint-Joosland viert eeuwfeest hervormd kerkgebouw PZC/ streek Zomeravondvoetbal in Middelburg Mdelburg Commissie welzijn Domburg vergadert HERDENKINGSDIENST EN FESTIVITEITEN Toren MIDDELBURG - De eerste formatie van bet Koper Galjoen gaat ongesla gen aan de leiding van de competitie van het zomeravondvoetbal in het rayon Middelburg. De koploper be haalde in de strijd tegen Blauw Wit een 5-1 overwinning. Combinatie, TSM en Streekschool I staan met zes punten uit vier wedstrij den op een gedeelde tweede plaats. Middelburg-Zuid staat nog zonder winstpunten onderaan de ranglijst. i - De open club voor ou- vanmiddag (dinsdag) een aag in het Zuiderbaken aan de aeesterlaan in Middelburg. De ..go-middag is bedoeld voor ouderen vanaf vijftig jaar die woonachtig zijn in de Magistraat-wijk en in Dauwen- daele, tesamen Middelburg-Zuid vor mend. De bingo-middag begint om kwart voor drie. Voorafgaand is er een bewegingsles voor ouderen, die om kwart over één begint. De bingo-middag is slechts één van de activiteiten van de open club voor ou deren in Middelburg. De club komt elke dinsdagmiddag bijeen in het Zuiderba ken. De deelnemers zijn dan vrij in de keuze van de activiteiten, die uit bewe gingsles, koersbal, biljart en andere ge zelschapsspelen kunnen bestaan. De uitslagen van vorige week zijn: Dauwen- daele-FC Total 2-1, Koper Galjoen I-Blauw Wit 5-1, Koper Galjoen n-Streekschool 11-2, Hoechstboys-FC Laurens 1-3, Middelburg Zuid-Combinatie 0-2, Kraaien-TSM 0-3, Fc Total-Streekschool IX 1-1 en Koper Galjoen I-Dauwendaele 4-1. De wedstrijden van vrij dagavond, Blauw Wit-Koper Galjoen II en FC Laurens-Streeksehool I zijn wegens de slechte gesteldheid van de terreinen afgelast. De stand is: Koper Galjoen 14-8, Combinatie 4-6, TSM 4-6, Streekschool 14-6, Kraaien 4-5, Streekschool II4-4, FC Laurens 3-3, FC Total 4-3, Dauwendaele 3-2, Koper Galjoen II 3-2, Blauw Wit 4-2, Hoechstboys 4-1, Middelburg Zuid 3-0. Het wedstrijdprogramma voor de week van 25 tot en met 29 april is. maandag: Combinatie-TSM, Hoechstboys-Middelburg- Zuid; dinsdag: Streekschool II-Kraaien, Ko per Galjoen II-Koper Galjoen I; woensdag: Streekschool I-Dauwendaele, FC Total-FC Laurens: donderdag: Blauw Wit-Hoechst- boys, Middelburg Zuid-TSM; vrijdag: Combi natie-Koper Galjoen I, Kraaien-Dauwendae- le. DOMBURG - De commissie welzijn van Domburg vergadert vanavond (dins dag) in het gemeentehuis van Dom burg. Centraal staande wijziging van de algemene subsidieverordening speci fiek welzijn en het subsidiebeleid voor volgend jaar. De vergadering begint om acht uur. De honderd jaar oude kerk van de hervormde gemeente in Nieuw- en Sint-Joos- land. NIEUW EN SINT-JOOSLAND - Met een feestelijke kerkdienst viert de Neder lands hervormde gemeente van Nieuw- en Sint-Joosland zondag 1 mei de honderste verjaardag van haar kerkgebouw. Het jubileum wordt ver der luister bijgezet door diverse activi teiten op het kerkplein op koninginne dag, zaterdag 30 april. In de herden kingsdienst zal de eigen predikant H. E. Vermeulen voorgaan. De samen komst begint 's morgens om half tien en er wordt aan meegewerkt door het Nieuwlands Dameskoor onder leiding van J. van de Berge, C. van de Ende (organist), Petra de Visser (cornet) en Marjan Dellebeke (zang). Na de dienst is er gelegenheid tot koffie drinken in het Dorpshuis In samenwerking met de Oranjevereni ging Oranje Bovenal zijn voor konin ginnedag enkele activiteiten op touw gezet Om half tien beginnen op het Kerplein de traditionele kinderspelen en gaat ook een rommelmarkt van start. In de middagureN middaguren (tussen ongeveer half twee en om streeks vijf uur) wordt op dezelfde plaats een bazar gehouden. Daarbij zijn attracties als rad van avontuur, grab belton, spijkers slaan en de verkoop van handwerken. De opbrengst van rommelmarkt en bazar is bestemd voor broodnodige onderhoudswerkzaamhe den aan het kerkgebouw en de restau ratie van enkele in slechte staat verke rende glas-in-lood-ramen. De muziek verenigingen ONDA en Jong-Onda ma ken 's morgens een rondgang door het dorp en zullen ook tijdens de bazar een optreden verzorgen. Het huidige kerkgebouw werd in 1882 opgericht nadat een voorganger uit 1650 kortte voren was afgebroken. Dr J. Riemens uit Middelburg wijdde het nieuwe godshuis 6 mei 1883 in. De plaatselijke timmerman H. van Leersam bouwde hetvoorl5097 gulden. Voor buitengewoon werk kwam er nog eens 700 gulden bij terwijl de architect voor zijn diensten 900 gulden kreeg be taald. Verschillende gemeenteleden waren bij de aanbesteding nogal teleurgesteld omdat in de bouwplannen geen toren was opegnoemn maar slechts een klei ne klokkentoren. Daarop werd besloten toch een toren te bouwen. Dat gebeurd door dezelfde H. van Leerdam voor 2240 gulden. Een klok werd in 1882 voor 210 gulden in Goes aangekocht. Het instru ment was afkomstig van het afgebro ken kerkgebouw van Baarsdorp op Zuid-Beveland. Om het gebouw com pleet te maken schafte de gemeente zich in 1883 een reeds gebruikt kerkor gel aan en daarvoor werd 1050 gulden neergeteld. In 1929 werd dit instrument overigens verwijderd voor een nieuw exemplaar met elektrische windvoor- ziening. Ook dat was geen lang leven beschoren want in 1967, werd een ge heel nieuw orgel aangekocht. De oorlogsjaren is het kerkgebouw zon der al te veel kleerscheuren doorgeko men, er werden slechts enkele bescha digingen aangericht. Er zijn tien glas in lood-ramen in het godshuis en enkele daarvan verkeren in slechte staat. De kosten van herstel worden op ongeveer vijftigduizend gulden begroot

de Wete | 1983 | | pagina 15