TE SLOPEN V.M. GEBOUW STERRENWACHT HEEFT BEWOGEN GESCHIEDENIS 3 v.-S. dochter van Pieter Boudewijnse, ijzerhandelaar en bestuurslid ("Commissaris der gebouwen en van het buffet") van De Verge noeging. Het grote bouwwerk had Jugend stilachtige kenmerken (vooral de raampartijen), maar was niet ge heel stijlzuiver. De zwierige Ju gendstil of Art Nouveau is in ons nuchtere land eigenlijk nergens tot volle wasdom gekomen, voor wat betreft de bouwstijl dan. Voorbeelden van Jugendstilmo- tieven in huizen zijn in Middel burg o.m. te vinden in Dam 32 en Pijpstraat 23. Tot 1922 hield het pand zijn bestemming van socië teitsgebouw, op de bovenverdie ping woonde sedert 1908 de be heerder en kastelein Johan Fre- derik Gustaaf Scholten met zijn gezin. Bestrijding tuberculose De Stichting de Godshuizen kocht in 1922 de buitensociëteit, gren zend aan de tuin van het Gasthuis, aan en richtte het gebouw in overleg met het bestuur der Pro vinciale Zeeuwsche Vereniging tot bestrijding der tuberculose en de inspectrice van de volksgezond heid, afdeling tuberculosebestrij ding, tot paviljoen voor "lijders aan tuberculose" in. Het huisje, dat voorheen als bergplaats van stoelen e.d. van de sociëteit diende, werd tot consultatiebureau inge richt. Later werden nog diverse barakken bijgebouwd. De buitensociëteit verhuisde naar een terrein aan de Tramsingel Vlissingsesingel) Het is nu nauwelijks meer voor te stellen dat in die nog niet zo lang vervlogen jaren de t.b.c. een ge vreesde en vaak dodelijke ziekte was. De zieken lagen in twee "lig- hallen", een vrouwen- en een mannenzaal, aan de achterzijde van het gebouw. Zij keken uit op de fraaie tuin met sparreboompjes en grasperken, die uiteraard voor het publiek verboden gebied was. "Een heel mooi, maar triest plek je", merkte iemand, op, die daar in die tijd als verpleegster werkte. In de oorlogsjaren vorderde de bezettende macht het gebouw. Daardoor èn door granaatinslag in november 1944 werd het nog al be schadigd. De herstelkosten be droegen 18.853,95. In bezit gemeente Na de oorlog kwam het pand in gemeentelijk bezit en werd ver volgens tamelijk ingrijpend ver bouwd om in 1949 verhuurd te worden aan de Christelijke Land bouw en Huishoudschool van de C.B.T.B. De school bleef er tot 1967 gevestigd. In de jaren 1967-1969 werd de voormalige school ver huurd aan de Stichting Verpleeg-, en Rusthuizen Zeeland, die er een dagverblijf voor minder begaafde kinderen in inrichtte (een depen dance van Iepenoord). Vervolgens stond het gebouw enige jaren leeg totdat in 1973 de Stichting Volks sterrenwacht "Philippus Lans bergen" er een onderkomen vond. Deze periode duurde tot 1979. Se dertdien heeft het pand geen "permanente bewoning" meer ge kend en daardoor raakte het nogal in verval. De laatste jaren werd het af en toe gebruikt voor kun stenaarsmanifestaties en -instal laties. En binnen niet al te lange tijd wordt het pand Noordbolwerk 35 dan gesloopt. De redenen tot dit besluit hebt u al kunnen lezen in het rubriekje "Middelburg deze week". v Buitensociëteit De oude Middelburgse vesting wallen werden tussen 1841 en 1848 afgegraven en herschapen in de bolwerken zoals wij die nu ken nen. In 1864 werd in de Zeeuwse hoofd stad opgericht de Maatschappij van visscherij en van gebouwen en grondbezit, genaamd de Nijver heidsvereniging. De vereniging liet in 1873 een grote tuin aanleg gen op het Noordbolwerk, naast de kruidentuin van de Rijks H.B.S. Deze nieuwe buitensociëteit ge woonlijk de theetuin genaamd, werd spoedig beroemd in Middel burg. Niet in het minst door de muziekuitvoeringen die er 's zo mers werden gegeven. Op woens dagavonden en zondagmiddagen verdrong men elkaar rond de mu ziektent in de tuin, vooral als de bekende Jan Morks (1865-1926), dirigent en luitenant-directeur van het Schutterijkorps- na 1907 Middelburgsch Muziekcorps acte de presence gaf. Tegen betaling van een bescheiden jaarlijkse contributie mochten-' de Middel burgers de buitensociëteit bezoe ken; vreemdelingen konden vrij geïntroduceerd worden. In het begin van onze eeuw besloot de deftige sociëteit De Vergenoe ging een dependance van haar ge bouw aan de Markt bij de theetuin te bouwen. Zo verrees in 1902 Noordbolwerk 35. Een gevelsteen, naast de voordeur, vermeldt: "Eerste steen gelegd door mej. A. Boudewijnse 19 23/10 02". Die mej. A. was de toen 12-jarige Adriana, Ramen zonder glas of dichtgespijkerd met schotten, ontbrekende deuren en dakpannen, scheuren in muren en plafonds, vermolmde sponningen en verzakkingen. Zo ongeveer kan de uitermate slechte toestand beschreven worden van het pand Noordbolwerk 35, in de volksmond "De Sterrenwacht" genoemd. Nu het op het punt staat te verdwijnen, leek het ons aardig u eens te informeren over de bewogen geschiedenis van dit toch wel markante en meer dan 80 jaar oude gebouw.

de Wete | 1983 | | pagina 25