'eleze gehele aarde'. Eerst waren autoriteiten en genodigden bijeengekomen in de vergaderzaal. Daar waren aanwezig het gehele college van B&Wde garnizoenscomman dant en de commandant van het wachtschip, de kerkeraad van Middelburg en vrijwel alle leden van de gemeente. De heer Julius Andriesse, voorzitter van de gemeente, begroette de autoriteiten en de gasten. Onder hen bevond zich ook de heer M.I. de Groot, oud-lid van de kerkeraad, die voor 53 jaar ook aanwezig was geweest bij de inwijding van de synagoge aan de Peperdijk. De burgemeester, de heer C.A. van Woelderen, gaf een overzicht van de geschiedenis van de Joden in Vlissingen vanaf 1738. B en W hadden, zo zei de burgemeester, gaarne de uitnodiging tot bijwoning van de plechtigheid aangenomen. Ook bij de opening van de synagoge op de Peperdijk was het gemeentebestuur aanwezig. Er was altijd een goede ver standhouding tussen de Ned. Isr. Gemeente en de andere ingezetenen en de burgemeester hoopte dat deze toestand mag bestendigd blijven. Na nog een toespraak van Dr. Sluys begaf men zich naar de synagoge waar de heer Van Baren bij het binnentreden der heilige wetsrollen een gezang aanhief, en de Opperrabbijn de inwijdingsrede uitsprak. D. Hausdorff Ontwikkeling van de volkshuisvesting in Middelburg De Burgerzaal van het Middelburgse stadhuis fungeerde 11 februari 1.1. als vergaderruimte voor de Woningbouwvereniging Middelburg, die er een bijeenkomst hield met als thema 'volkshuisvesting'. 's Middags vond de presentatie plaats van het, in opdracht van de woning bouwvereniging geschreven boek 'Ontwikkeling van de volkshuisvesting in Middelburg'. Oud-wethouder Baars ontving het mooiste (in leer gebonden) exemplaar uit handen van de voorzitter van de woningbouwvereniging. Om maar meteen met de deur in huis te vallen: dit boek over de volkshuis vesting heeft mij niet in alle opzichten kunnen bekoren. Natuurlijk verdienen de auteur M.P. de Bruin en zijn medewerkster mevrouw F. Junier, die veel voorbereidend onderzoek heeft verricht (waarom is haar naam nergens in het boek terug te vinden?), waardering voor het bijeenbrengen en op een rij zetten van gegevens betreffende de volkshuisvesting in Middelburg. Dè ontwikkeling van de volkshuisvesting in de Zeeuwse hoofdstad is met dit boek geenszins geschreven. Dat is uiteraard ook niet mogelijk binnen zo'n klein bestek (nog geen 100 pagina's tekst op een totaal van 166). Het is niet mijn bedoeling hier uit te wijden over de compositorische en stilistische onvolkomenheden van De Bruin's werk. Wel merk ik nog op dat ik de eerste, tamelijk oppervlakkige hoofdstukken bepaald zwak vind. De auteur komt meer op dreef naarmate we de eigen tijd naderen. Jammer dat maar een beperkte hoeveelheid literatuur is benut; jammer ook dat de gebruikte bronnen onvoldoende zijn uitgediept. De verslagen van de 20

de Wete | 1983 | | pagina 30