hiervoor Valkenisse in oude ansichten, blz. 21) voor zijn in de oorlog ver woeste huis. Deze palen staan thans in Middelburg de stoep van het pand Herengracht 124 te verfraaien. Hier komen we later nog eens op terug. Het enorme gevaarte dat wij deze keer onder de aandacht willen brengen, wordt gevormd door de helft van het voormalige toegangshek van het be faamde, maar verdwenen, buiten St. Jan ten Heere onder Aagtekerke. In 1926 werd deze paal uit een sloot opgevist, nadat hij daar ongeveer vijftig jaar had gelegen. Mr. Loeff kocht de paal en was weer een stukje antiek, of moeten we zeggen curiosa, van zo'n vierduizend kilo rijker. Nu valt de zeer grote gelijkenis op van het restant van onze paal met die van het toegangshek van het buiten Torenvliedt te Middelburg. De vorm, de af metingen en zelfs de verhoudingen zijn dezelfde, alleen de ornamenten op onze paal zijn anders. Naar onze mening fraaier en deftiger met een stijlvorm welke het midden houdt tussen Lodewijk XIV, le helft 18e eeuw en Lodewijk XV (Rococo), ca 1750 - 1775 (in Nederland). Evenals de platte bovenkant van het Torenvliedtse hek zal ook ons object afgedekt geweest zijn met een beeldje. De gelijkenis is zo groot, dat het interessant zou zijn om middels archief onderzoek na te gaan of hier sprake is van dezelfde architect. Helaas ontbreekt ons hiervoor op korte termijn de tijd, omdat de werkgroep nog te klein is van omvang en het inventariseren in deze fase de hoogste prioriteit heeft. Gelukkig zijn deze dingen niet een-twee-drie te verplaatsen en dit zal mede de oorzaak zijn dat de heer J. de Kroo, de latere eigenaar van de grond, de paal op de plaats heeft laten staan. Voor ons mag hij hier best nog lange tijd blijven, ondanks dat het historisch niet de juiste plek is. Maar als hij om de een of andere reden hier toch weg zou moeten, zou de paal heel goed een plaatsje kunnen krijgen bij één van de dorpstoegangen of op het dorpsplein waar hij wat meer in de openbaarheid komt, zodat men nog gene raties lang zal kunnen genieten en zich zal kunnen verbazen over dit grote 'kleine monument'. Br. mrt.'83 28

de Wete | 1983 | | pagina 38