INDUSTRIëLE ARCHEOLOGIE gemeente te Vlissingen, die onze geschiedkundige heemkennis zal uitbreiden, zullen door veel van onze leden met genoegen worden gelezen. In deze Wete vervolgen we ook weer onze strooptocht in de duinen van Vrouwenpolder. Dat in zijn dagboek niet alle herinneringen staan, blijkt uit het contact met hem waarbij telkens weer andere anecdotes naar voren komen die hij niet heeft opgeschreven, maar die wij wel degelijk vastleggen om aan het verhaal toe te voegen. Het is voor ons altijd fijn als mensen op deze manier ons bijdragen doen toekomen. Het bestuur is dan ook erg blij dat zij van mevrouw Van Wallen burg - Francke een aantal dozen kreeg die een geweldige hoeveelheid heemkundig materiaal bevatten waaruit wij heel wat copy kunnen halen voor De Wete. De verzameling bevat o.a. kranten- en tijdschriftenknipsels uit de periode 1930-1979, een groot aantal verhalen geschreven door wijlen de heer L. van Wallenburg, enkele dozen met glasnegatieven met voornamelijk Walcherse onderwerpen en een aantal boekjes en brochures. De laatsten zullen gevoegd worden bij ons boekenbestand dat binnenkort naar het Rijksarchief zal gaan. Het eerste deel van de verzameling is naar het archief van de gemeente Middelburg gebracht waar een aantal heemkundigen de zaak zullen catalogiseren en toegankelijk zullen maken voor de leden. Het zal wel enkele maanden duren voor de gehele verzameling zo geordend zal zijn, dat wij U wat meer kunnen vertellen over inhoud en onderwerpen. Wij komen daar in het vervolg zeker nog op terug, maar wilden U nu reeds deelgenoot maken van deze voor onze vereniging zo interessante schenking. Deze zaken blijven vanzelfsprekend eigendom van de H.K.W. maar het bestuur meent dat de archieven toch de aangewezen plaatsen blijven voor het bewaren en toegankelijk doen zijn van zulk materiaal. Dat ook deze Wete door de lezers met veel genoegen zal worden ontvangen en zal worden gelezen is de wens van Uw zich binnenkort noemende 'ex-secreta ris'. J.L. Wij ontvingen een 'Nieuwsbrief' van de Werkgroep Industriële Archeologie van de Zeeuwse Culturele Raad. Deze werkgroep is begin 1982 opgericht en stelt zich ten doel: 'in Zeeland aanwezige industriële restanten te inventariseren en het onderzoek ernaar te bevorderen en te koördineren. De aandacht zal in de eerste plaats uitgaan naar typisch Zeeuwse onderwerpen en zaken die op het punt van verdwijnen staan'. De industriële archeologie is ontstaan in de vijftiger jaren in Groot-Brittannië. Daar heeft de moderne industriële revolutie, zoals die zich vanaf het midden van de 18e eeuw heeft ontwikkeld, n.l. zeer veel sporen nagelaten (denk b.v. aan de uitgestrekte fabrieks- en mijnbouwlandschappen in midden-Engeland). In Nederland is de belangstelling voor de industriële archeologie sinds het midden van de zeventiger jaren duidelijk groeiende. In 1981 werd de Stichting Industriële Archeologie in Nederland opgericht, die het tijdschrift 'Industriële Archeologie' uitgeeft. En sedert een jaar is er dus ook in onze provincie een 2

de Wete | 1983 | | pagina 4