c. 'Niemand van de Kinderen zal zoo min des Zondags als in de week langs de straate lopen of voor de deuren van de school of van de Kerk zig ophou den, waarop naaukeurig zal gepast worden'. d. 'Des Sondags naa de middags Predicatie zal de vader de kinderen zonder uytsondering van Een by malkander doen komen en het hooftzakelyke uyt de gedaane Predicatie met hen repeteeren en ingevalle de kinderen Niets van de predicatie wisten, deselve naa ver- dienst te bestraffen en niemand laaten des Sondags uytgaan als die welke het gepermiitterd werd uyt te gaan, wanneer sy te vooren zeggen bij wien sy gaan en op haare Buerte'. e. 'Des Soomers sal men des 'smorgens ten 5 uure en des winters ten 6 uure opstaan'. f. Het 'menu' is iedere week hetzelfde; op 3 juli 1762 wordt b.v. vastgesteld: Woensdags: Stokvisch met Aardappels off Rijst en des Avonds het over schot van vorige Dagen. Donderdags: Gort met Rosijnen, 's Avonds Pap. Alle Morgen een Boterham. In 1772 blijkt dit menu nog steeds onveranderd te zijn! Gezien de vele voorschriften was een overtreding ervan gauw gepleegd; een rapport van de binnenvader aan de Regenten was dan het gevolg. O.a. op 6 november 1774 wordt zo'n rapport ingediend, inhoudende een 30-tal(!) punten waarover valt te klagen. Overigens moet worden gezegd, dat de regenten wel zo democratisch waren, dat ook de wezen in de gelegenheid werden gesteld hun klachten te uiten. Deze liegen er niet om: 'zij worden niet op een behoorlyke wys geregeert maar althoos met vloecken, schelden en rasen en worden op onregvaardige en onbarmhertige wys ge slagen'. Ook de officiële straffen liegen er niet om, b.v.: 'geresolveert bij provisie in het Zandkot met de groote Blok aan op water en brood te zetten'. 'hun bijde te imponeeren tot een straf om 8 dagen het blok aan te hebben en drie dagen water en brood te genieten'. Ook lijfstraffen behoorden tot de officiële straffen: 'weegens wangedrag aan een Pak te doen Geeven waer op den stokman geroepen zijnde en door den zeiven ter uytvoer is gebragt'. 'wegens een groote overtreding tegen het 7de Gebod werd geordonneerd, dat hy van den binnenvader met de roed zoude gecastigeerd worden'. 'wegens gepleegde diefstal eene behoorlyke straffe ten voorbeeld van de andere kinderen te doen ondergaan dog zonder gebruik te maken van den 6

de Wete | 1983 | | pagina 8