DE POORTEN VAN MIDDELBURG Zoals U allen bekend kan zijn, kregen we enige tijd geleden de beschikking over het kranteknipselarchief (en nog enkele andere waardevolle bescheiden) van wijlen de heer L. van Wallenburg uit Middelburg. Deze knipsels bevatten een schat van gegevens voor De Wete. Een vijftal leden onzer Kring is bezig de zaak uit te zoeken en te sorteren. Ik kon de verleiding niet weerstaan één artikel (volkomen willekeurig) er uit te pikken. Het is een artikel over de poorten van Middelburg en werd 10 jaar geleden geschreven. H. Het is juist 100 jaar geleden, dat de laatste poort op één na in Middelburg werd afgebroken (1873). Dat was de Dampoort aan de oude weg naar Veere, daarom ook wel genoemd de Veerse poort. Vroeger waren er twee Dam poorten, de noordelijke en de zuidelijke. Die stonden op een heel andere plaats, aan weerskanten van de haven van Middelburg. Door toename van inwoners is de stad een paar keer uitgebreid en dan moesten de poorten mee verhuizen, anders waren ze zonder enig nut. In het laatste kwart van de 16e eeuw werden beide Dampoorten gesloopt (1588 - 1589) en omstreeks dezelfde tijd werd er in de nieuwe stadswal een nieuwe poort gebouwd, dezelfde die een eeuw geleden werd afgebroken. De poorten deden geen dienst meer, waren soms een sta-in-de-weg bij het aan leggen van nieuwe wegen, werden daarom verwaarloosd en moesten verdwij nen. In de vorige eeuw heerste er een ware breekwoede op dit gebied. Een vereni ging Monumentenzorg bestond toen nog niet en daarom: weg met die ouwe rommel. Tegenwoordig is men zuiniger op oude gebouwen en monumenten. Ten koste van veel geld herstelt en restaureert men wat nog mogelijk is. Dat blijkt ook bij de Dampoort. Een paar muren aan weerskanten van de Dampoortstraat is men aan het opkalefateren geweest. De poort helemaal opbouwen zou veel te veel kosten. Het zou onzinnig zijn om er aan te beginnen, nu de poorten geen functie meer hebben. Men heeft er trouwens geen bouwtekeningen meer van. Daarom knapte men nu de overgebleven dikke muren op. Dat is trouwens nog voordeliger dan ze af te breken. Er zijn een paar huizen tegen gebouwd en die zou men dan een nieuwe buitenmuur moeten geven. Nu houdt men in ieder geval nog een kleine herinnering over aan een oud bouwwerk. Acht poorten Vroeger had Middelburg 8 poorten, die in de muur der stad of in de stads wallen toegang gaven tot de verschillende wegen naar de plaatsen in Wal cheren. De Noordpoort stond in de richting van de Noordweg, de Seispoort naar de Seisweg. Beide wegen lopen naar Domburg. De Vlissingse poort zegt met zijn naam al genoeg. Deze poort was wel de mooiste van alle. Door de stadsuitbreiding is ze ook een paar keer verplaatst naar de buitenkant van de stad. Eerst stond ze dicht bij de Markt en heette Gortstratepoort, bij een volgende uitleg van de stad kwamen ze een eindje 11

de Wete | 1983 | | pagina 13