Wat is er aan de hand? In 1865 richt een bewoner van dit gebiedje zich met het volgende verzoek tot B&W, gevolgd door een verzoek van een groepje in 1875. 'Aan de Weled Achtb Heer Burgemeester en assesoren der Gemeente Koudekerke. Verzoeke den ondergetekende, om waar het huis Wijk C no 81 in het bresje, op de plaats waar een loosje heeft gestaan tegen genoemde huis een arbeiderswoning te bouwen voor rekening van Aart Wouterse, en het zelve van een schoorsteen voorzien, tot dat einde Uw Edl achtbare te verzoeken daar een brandschouwing te laten doen. Koudekerke, den 2 september 1865 (w.g.) Uw Die W.d A. van Pagé 'Den Wel Ed. achtbaren Heeren Burgemeester en Wethouders Gemeente Koudekerke. De ondergetekenden, allen woonachtig op 't Zand en belangheb benden verzoeken of Ued goedgunstig wil besluiten op ons verzoek, een straat weg te laten leggen in het zoogenoemde bresje, een toegangsweg voor vele huisgezinnen en rijweg voor velen hunner. Al ware deze weg maar gelegd van afgekeurde straatklinkers. De weg zoals die nu ligt is nauwelijk te begaan of te rijden. Een gunstige uitslag op ons verzoek wenschende tWelke doende 22 november 1875 I. Brouwer P. Polderman J. Vader B. Jansen C. v. Vlaanderen A. van Pagé J. v. Pagé' Hier valt o.a. op dat als adres opgegeven wordt 'HET BRESJE' (nu Kerk straat). Een verklaring voor deze naam zou kunnen zijn dat de huidige Kerkstraat een bres was in wat toen nog Middelburgseweg heette en thans Oude Koudekerkseweg. Zoals uit het tweede verzoek blijkt, was de straat nogal in slechte staat, dus 'vuul'. Van Bresje naar de plaatsnaam Breskens (Bresjes) is maar een kleine stap. Een verbastering naar 'Het vuule Bresjes' ligt dus voor de hand. Maar nu echt iets meer over de kerk. We laten hierna de oude notulen voor zich spreken. 18

de Wete | 1983 | | pagina 20