Uittreksel uit de notulen van de kerkvoogdij en de kerkeraad der Nederlands Herv. Kerk Koudekerke - 't Zand: Notulen 18 januari 1898 (Kerkvoogdij) Art 3 Ingekomen een schrijven van de heer Ds L. Hijmans, predikant dezer gemeente, waarvan de beknopte inhoud deze is: Ds. L. Hijmans heeft sedert eenigetijd met behulp uit Middelburg in het gehucht tZand kerkelijk tot deze gemeente behorende een zondagschool opgericht, en daartoe gehuurd een lokaal. Ook heeft hij daarin al een aantal bijbellezingen gehouden, waarvoor grote belangstelling bestaat. Met Mei a.s. is hem nu de huur van dit lokaal opgezegd en daarom stelt hij de kerkvoogdij voor een eenvoudig lokaal te bouwen, waarin dit werk kan worden voortgezet. Hij heeft de kosten laten berekenen en deze zullen zowat 1400 bedragen, waarbij hij tevens kan mededelen, dat hem reeds 550 aan giften voor dit doel is toegezegd. Het tekort kan als een lening ontvangen worden van Burgemeester de Bruijn tegen een rente van 3 Vi Die avond besluiten de kerkvoogden deze zaak verder te behandelen in een gezamenlijke vergadering van kerkeraad en kerkvoogdij'. Vergadering 19 jan 1898 Reeds de volgende dag wordt de vergadering tot welke werd besloten, gehouden en daar zet Ds. Hijmans nogmaals uiteen van hoeveel belang hij het bouwen van een lokaal voor het kerkelijk leven in dit deel van de gemeente vindt en na breedvoerige bespreking stemmen acht van de 10 kerkvoogden en notabelen in met het voorstel om medewerking te geven tot de bouw'. In latere notulen wordt nog eens terug gekomen op dit besluit, maar uiteinde lijk wordt een perceel grond gekocht van J. de Troye, gelegen in 'VUUL BRESJES' en daar verrijst dan het evangelisatie-gebouwtje. In het notulen boek van de kerkeraad d.d. 31 maart 1898 vindt men een breedvoerige beschrijving van dit alles en dan komt de grote dag, namelijk Hemelvaartsdag 19 mei 1898. Op deze dag: 'is plechtig ingewijd en aan de dienst des Evangelies toegewijd het lokaal voor de Evangelisatie op tZand'. Men krijgt dan een hele beschrijving van de voorgeschiedenis en daaruit wil ik zeker vermelden, dat de zondagschool en bijbellezing waarmee Ds. L. Hijmans dit werk begon op 't Zand werden gehouden in een lokaal van een herberg genaamd 'Even Buiten', vlak bij de molen staande in het 'Vuule breskens'. De tekst die de dominee koos was uit het evangelie van Joh. 28:11 'De Meester is daar en Hij roept U'. Een steentje met deze tekst werd in de muur van het gebouwtje gemetseld. Het bleek in een behoefte te voorzien, want al spoedig moest de kerkvoogdij beslissen om dit gebouwtje uit te breiden en meer zitplaatsen te creëren. Ds. Hijmans heeft in 1900 geprobeerd om dit deel van de kerkelijke gemeente toe te voegen bij Middelburg, maar de Classis Zeeland heeft in een schrijven d.d. 19-10-1901 dit verzoek afgewezen. Inmiddels groeide dit deel der gemeente gestadig en in de loop der jaren werd het gebouw zo klein, dat besloten werd op dezelfde plaats een nieuwe kerk te 'oouwen, waartoe men de grond er naast gelegen kon kopen. Het was onder 19

de Wete | 1983 | | pagina 21