Meer dan veertig jaren zijn voorbijgegaan. Jaren waarin mijn voorstelling groeide van wat daar op die 17e mei is gebeurd. De officiële geschiedschrijving kwam tot stand maar die biedt, voorzover ik die ken, weinig gegevens. Wel over de strijd om de Sloedam en aan de Vlissingse buitenhaven. En natuurlijk over het bombardement op Middelburg. Maar tussen de Duitse doorbraak op de Sloedam (omstreeks 13.00 uur) en de strijd aan de buitenhaven (rond 21.00 uur) liggen 8 uren. Het heeft er veel van dat na het verlies van de Sloedam zeker niet alle Fransen in paniek naar Vlissingen zijn gevlucht. Zij moeten zich nog minstens vijf uren hebben staande gehouden tussen de Sloedam en Middelburg. Toen buurtbewoners, op dringend advies van een Frans officier, de Oude Vlissingse weg tussen 16.00 en 17.00 uur verlieten, was daar alles nog intact, waren er nog steeds Fransen en konden zij de stationsbrug nog normaal passeren. Wel hoorden zij richting Nieuwland voortdurend schieten. Het kanaal door Walcheren, de spoorbaan, de Nieuwlandse- en Kleverskerk- seweg en de Oude Westelijke Havendijk (ofwel 'de Schietbaan') komen bij Middelburg samen. Zowel een Duitse aanval via Arnemuiden als via Nieuwland moest daar uitkomen. Daar lag in feite het brandpunt van de Franse verdediging en van de Duitse aanval. Er moet gestreden zijn tot de Duitsers Middelburg uiteindelijk konden passeren, want ook terugkerende buurtbewoners zagen nog de volgende dag gesneuvelde Fransen liggen aan de Schietbaan, de Groeneweg en bij de spoorbaan aan de Oude Vlissingse weg. Eerst tussen 18.00 en 19.00 uur moet het de Duitsers zijn gelukt voorbij Middelburg te komen dat, nu als brandpunt in letterlijke zin, zijn tol daarvoor nog steeds betaalde. Mogelijk zijn in dat uur de hiervoor beschreven vernielingen aangericht. Langer standhouden had toen ook daarom geen zin meer omdat inmiddels enkele Duitse eenheden langs het Sloe naar Vlissingen oprukten. Oostburg, april 1983 W. Vader DIJKJE Pour la Patrie In iedere stad en in ieder dorp in Frankrijk staat wel een standbeeld, zuil of plaquette ter herinnering aan de gesneuvelden van de beide wereldoorlogen. In Vlissingen zul je er tevergeefs naar zoeken en toch is er in de meidagen van 1940 een echte Franse generaal gesneuveld. Hij was de commandant van de 60e Infanteriedivisie, die hier als een soort expeditieleger was geland. Het was nog een heroïsche dood ook. In een greppel langs de Prins Hendrikweg te Vlissingen, bij het station van Van Gend en Loos, hield hij met een paar man de Duitsers op afstand, zodat de 25

de Wete | 1983 | | pagina 27