Een 'must' voor alle liefhebbers van Veere en zij die dat willen worden! Pieter Fagel, Zeven eeuwen Veere, Middelburg, Den Boer, 1983; prijs: 57,50. Walcheren Voor Uw recencent ligt 'Walcheren. Natuur, landschap en geschiedenis'. Alweer een boek over ons heem. Is dat nu nodig zult U zich wellicht afvragen en Van der Maas (1972), Van Hoek (1980) en Aarssen (1980) nog eens uit Uw boekenkast halen (zie ook 'De Wete' van okt. 1981, p. 14). Het antwoord luidt wat mij betreft ja én nee. De auteur van dit nieuwe compilatiewerk over Walcheren, dr. H.A. Visscher, is fysisch geograaf en werkzaam bij het Ministerie van Landbouw en Visserij. Dat ambtelijke is een klein beetje terug te vinden in de - overigens heldere en overzichtelijke - indeling van dit boek: 9 hoofdstukken (Het ontstaan van Walcheren; Archeologische vondsten en monumenten; Het landelijk en stedelijk cultuurland; Boeiende architectuur; Verdwenen tramlijnen; De levende natuur; De openlucht recreatie; Musea en Het eigene van Walcheren), die in talrijke subhoofdstukjes zijn onderverdeeld. De eerste 3 hoofdstukken zijn naar mijn mening het best geslaagd. Met duidelijke illustratieve kaartjes en foto's (o.m. van de nog resterende vliedber gen) wordt hierin de ontstaansgeschiedenis van ons 'eiland' uiteengezet. Het hoofdstuk over de architectuur is minder geslaagd: vrij veel zwart-wit foto's, met soms nietszeggende onderschriften als 'een pand', 'lage bebouwing' e.d.; aardig zijn daarentegen de molens van Walcheren in beeld, met beknopte, maar relevante informatie. Het hoofdstukje) 'Verdwenen tramlijnen' valt m.i. buiten het kader van dit boek. Een bezwaar vind ik ook dat er weliswaar veel zaken aan de orde komen, maar dat het vaak bij een opsomming van namen en begrippen, die verder niet uitgewerkt worden, blijft (vergelijk b.v. het hoofdstuk 'De levende natuur'). 'Het eigene van Walcheren' is een hoofdstuk dat, evenals de tramlijnen, niet opgenomen had moeten worden (dit gedeelte van het boek gaat n.b. niet over Walcheren, maar over de naast omgeving, die in vogelvlucht beschreven wordt in de trant van 'Te Goes staan ook tal van oude woonhuizen. Sommige ervan bezitten een trapgevel'). U ziet, ik heb zo m'n twijfels over dit werk. Het is zeker niet onverdienstelijk en bevat hier en daar waardevolle gegevens, maar diepgravend is het niet. Voor 'beginners' en toeristen kan dit 139 blz. tellende boekwerk de moeite waard zijn, voor hen die al wat meer van de (voormalige) tuin van Zeeland weten, lijkt het me minder geschikt. H.A. Visscher, Walcheren. Natuur, landschap en geschiedenis, Bussum, Romen, 1983; prijs: 39,50. P.S. 28

de Wete | 1983 | | pagina 30