4 oktober 'Wegens gebrek aan personeel kan nog met 1 tram gereden worden'. 11 oktober 'Zware aanval op de havens'. 'Bommen op de Vlissingseweg nabij vliegveld. Vanaf dit tijdstip werd het tramverkeer beëindigd'. 23 oktober 'Hevig bombardement op de sluizen. Deze werden zwaar getroffen, zodat het kanaalpeil bij ebtij zeer laag kwam te staan. Alles in gereedheid gebracht om de centrale buiten dienst te stellen'. 29 oktober 'Zware aanval op de havenwerken en de sluizen. Van zondag- op maandag nacht lieten de Duitsers de kaaimuren van de binnen- en buitenhavens springen. De basaltblokken kwamen in ons kolenpark terecht op de zuiger- circulatieleiding van T7, welke geheel openscheurde'. Tot zover enkele punten uit het rapport. De centrale lag nu stil. Op 30 oktober eiste de Ortskommandant nog, dat men de centrale weer op gang zou brengen; zo niet, dan zou deze worden opge blazen. De heer Linse zegde dit toe, vermits hij voldoende benzine zou krijgen voor de hulpaggregaten en mist de centrale van 'De Schelde' zou helpen met het opstarten. Om 11.00 uur, 31 oktober, werd de stroomlevering hervat, doch deze moest om 22.00 uur definitief beëindigd worden wegens te laag kanaal- peil. Op 1 november om 6.30 uur landden de Tommies te Vlissingen; om 7.35 uur had de heer Linse al contact met de commandant. Vlissingen werd langzaam, huis voor huis op de Duitsers veroverd. Op 3 november trachtte de heer Linse met de heer J. Bos de centrale te bereiken. De kogels floten hem om de oren. Een Duitse scherpschutter, welke verschanst zat boven in een kraan op de Schelde-werf werd buiten gevecht gesteld; brandend viel hij 50 m lager te pletter. De centrale bleek reeds door de Engelsen bezet. In de machinekamer aangekomen, trof men een troepje Engelsen aan, dat rustig bezig was met een bren-gun een bunker op het NEDPAM-terrein aan de overzijde van het kanaal, onder vuur te nemen. Het ene magazijn r.a het andere werd geledigd. Op 5 november was de strijd voorbij en kon de schade aan de centrale-installaties opgenomen worden. Het personeel druppelde weer binnen en er kon een aanvang gemaakt worden met de reparatiewerkzaamheden. Op 23 november om 11.00 uur werd de centrale weer in bedrijf gesteld en kon stroom worden geleverd aan de Kon. Mij. 'De Schelde', het postkantoor, het ziekenhuis, bakker v.d. Linde en uiteraard, aan de woning van de heer Linse zelf. De oorlog was voorbij. Het einde van het trambedrijf Van de centrale konden we nog vermelden dat zij op een zeker moment weer in bedrijf werd gesteld en dat men successievelijk alles weer ging herstellen wat 3

de Wete | 1983 | | pagina 5