moeilijk vechten omdat de Duitsers in de bunkers zitten. Ze zeggen dat dokter Van der Harst uit Oostkapelle naar de Engelsen is gevaren om te vragen om de beschieting te staken omdat er toch geen Duitsers meer op het dorp zitten. Daarna is er nog één granaat gevallen met één dode, wat het totaal op acht brengt. Volgens het nieuws is Walcheren nu bevrijd op Middelburg en een klein stukje in het noorden na, waar wij witten. Maandag 6 november 's Nachts wordt er zwaar geschoten van 21 km afstand. We rekenen dat uit door het oplichten van het mondingsvuur te vergelijken met de tijd, die het geluid er over doet. De granaten komen bij Schorre terecht (waar nu de camping De Zandput ligt). We weten natuurlijk ook wel dat je de granaat die jou kan treffen, niet hoort aankomen, en toch blijven die huilende granaten een rot gehoor. We hopen dat ons dunwandig houten zomerhuisje zo weinig weerstand biedt dat een granaat er dwars doorheen vliegt zonder te ontploffen, dus blijven we maar in bed. Ons enig licht is een stompje kaars en een knijpkat. De Engelsen zouden op Westhove zijn teruggetrokken. Door de Duitsers worden pamfletten voor hun soldaten uitgegooid. Zeker weer een aansporing om 'Bis zum letzten Mann und bus zur letzten Patrone' stand te houden. Ze hebben in de laatste tijd al drie keer de eed van trouw aan de Führer moeten zweren. 's Morgens is het rustig, 's Middags komen de Typhoons weer duikaanvallen doen op de bunkers in de duinen. In de richting van Middelburg is het opvallend rustig geworden. Zou Middelburg bevrijd zijn? Dinsdag 7 november Het is winderig. Er staan nog twee kanonnen bij Oranjezon, die uit de stellingen zijn teruggetrokken en nog steeds vuren ondanks de voortdurende aanvallen van de Typhoons. De kanonnen worden steeds verplaatst. Middel burg vlagt. Door het slechte zicht is niet te zien of het wit of rood-wit-blauw is, ook niet door de kijker. Ik kijk mijn ogen scheel naar de vlag op de stadhuis toren van Veere, maar ik kan geen kleur ontdekken. Toch wit? 's Middags komen de Typhoons telkens weer; ze zijn kennelijk niet erg ver van hun basis in België verwijderd. De Duitsers willen om vijf uur de boel overgeven. Men had order stand te houden tot Middelburg gevallen was. De Duitsers vertrekken naar Oranjezon, alleen de reserve blijft in Vrouwen polder achter. Ze verbranden papieren en begraven twee gesneuvelde Duitsers bij de kerk. 's Nachts is het erg onrustig. We worden vanuit Breskens, Vlissingen en vanaf de Kanaaldijk Middelburg naar Veere beschoten. We zien de granaten in de duinen en bij Schorre ont ploffen. Ze komen steeds dichterbij. We krijgen het gevoel van 'alle ogen zijn gericht op Kwatta'. Alle kanonnen zijn gericht op dit kleine stukje. Maar ook na deze eindeloze nacht wordt het weer licht. 10

de Wete | 1983 | | pagina 12