'k 'eleze Toen de Vlissingse binnenstad in 1970 de 'Grote Stap Vooruit' heeft gezet, is het slecht met de straatjes afgelopen. De zelkheuvel werd afgegraven en de vruchtbare grond werd over de plantsoenen verspreid. De Korte Zelke en de Kromme Elleboog verdwenen onder een blok moderne winkelpanden en de Blinde Ezel rust nu onder het plaveisel van het Spuiplein. De Lange Zelke is tien maal zo breed geworden en is nu ons marktplein. Ondanks de aanhoudende recessie en de daarmee gepaard gaande teruglopen de boekverkoop, blijven er nog steeds (dure) plaatwerken over onze vader landse provincies en steden verschijnen. Zo startte uitgeverij Elsevier het afgelopen jaar met de serie 'Kijk op het groene Nederland'. Als zevende deel in deze nieuwe serie kwam onlangs 'Kijk op het groene Zeeland' uit. Ik moet U bekennen dat mijn eerste reactie op dit boek was: 'Moet dat nou, al weer een fotoboek over Zeeland'. Nadere bestudering van het onderhavige boekwerk heeft mijn aanvankelijke mening echter doen veranderen. Sietzo Dijkhuizen, die de teksten leverde, en Kees Scherer, die de meeste foto's vervaardigde, zijn er in geslaagd een twee-eenheid in woord en beeld over onze provincie tot stand te brengen. Het water speelt een zeer grote rol in historie en landschap van Zeeland. Dit element neemt dan ook een voorname plaats in het boek in. 'En misschien zou dit boek dan eigenlijk ook wel 'Kijk op het blauw groene Zeeland' moeten heten zegt Dijkhuizen in zijn woord vooraf. Na een algemene inleiding worden achtereenvolgens Noord-Zeeland, Midden- Zeeland (waarbij de blz. 64 - 74 met name over Walcheren handelen) en Zeeuws-Vlaanderen behandeld. Het boek, dat in totaal 135 blz. telt, wordt besloten met een nuttig hoofdstuk, 'Op stap in het groen' genaamd, waarin de voornaamste bezienswaardigheden per regio en per plaats worden aangestipt. De teksten van auteur Dijkhuizen zijn persoonlijk en duidelijk. Af en toe wordt in een apart kader wat nader op bepaalde Zeeuwse aspecten ingegaan, b.v. 'Visserij en cijfers' en 'Oesters en mosselen'. De foto's zijn over het algemeen heel fraai; de incidentele bijdragen van de Middelburgse fotograaf Wim Riemens zijn door hun eigen signatuur duidelijk herkenbaar. Voor degenen die een beknopt, maar prettig leesbaar en goed geïllustreerd portret van ons gewest willen bezitten, lijkt mij 'Kijk op het groene Zeeland' zeker aan te bevelen. Sietzo Dijkhuizen en Kees Scherer, Kijk op het groene Zeeland, Amster dam, Elsevier, 1983; prijs 32,50 (bij intekening op de gehele serie 29,50 per deel). P.S. 19

de Wete | 1983 | | pagina 21