VANWAAR DE NAAM 'SPIJKERBRUG'? Stukken betreffende de plantage 'Doornhaag' te Essequibo en Demerary. Minuten van jaarrapporten van de gouverneur mr. H. J. van Doorn aan de koning, over de toestand in Zeeland en in Oost Vlaanderen, 1822 en 1824- 1830 (Sinds 13 juli 1826 was deze Van Doorn gouverneur van Oost-Vlaan- deren). Duidelijk is wel dat de familie, als goede Zeeuwen, een zeker kapitaal in de West verkreeg door één of meer plantages en later het aanzien nog vergrootte door het kopen van een ambachtsheerlijkheid en door het verkrijgen van hoge bestuurlijke functies. Het eigendom van de Ambachtsheerlijkheid gaf echter weinig inkomsten meer. Het bestond o.a. uit vis- en kaprechten en moet dus meer gezien worden als statussymbool. Het heeft weinig gescheeld of dit steentje was in het geheel niet meer te zien geweest. De weg Koudekerke - Vlissingen, welke op het provinciaal wegenplan voorkomt als secundaire weg 14, heeft een dusdanige intensiteit van motor voertuigen, dat bochtverruiming ter plaatse technisch gerechtvaardigd, c.q. noodzakelijk was en hiervoor zou de kelder moeten wijken. In het recente verleden zijn hiervoor dan ook de ambtelijke molens gaan draaien, zij het zonder het gewenste resultaat. Een bezwaarschrift maakte dat de procedure niet afgerond kon worden. Voor U en voor ons van belang, want hierdoor is dit kleine monument nog steeds te zien en te bewonderen. Met dank aan de heren J. Roose, Hol, Gooskens en Van Groesen, waardoor dit artikel mogelijk werd. Br. 1) Volgens overlevering is de deur van de werkplaats van de heer Van Noppen de deur van het oude buiten Moesbosch. Hier komen we in een volgend artikel op terug. Vele leden zullen ongetwijfeld weten, dat de brug over de binnenhaven van de Rouaanse Kaai naar de Kinderdijk in Middelburg Spijkerbrug heet oftewel Spiekerbrug(ge). Wat is echter de herkomst van deze naam? Het woord 'spijker' heeft twee betekenissen: 1. De gewone betekenis 'nagel, draadnagel', van Germaanse afkomst. 2. De betekenis 'voorraadschuur, korenzolder', in het Nederlands, naar mij voorkomt, weinig gebruikelijk; in het Duits echter het gewone woord voor pakhuis: Speicher. In deze betekenis is het woord van Latijnse oorsprong: spicarium korenschuur. Nu dan: Moeten we bij de naam 'Spijkerbrug' toch aan die tweede betekenis denken? 29

de Wete | 1983 | | pagina 31