WETES WAARDIGHEDEN 'Een kanon met een geschiedenis' noemde de heer J.C. Beimers zijn bijdrage aan 'Walcheren in woord en beeld' in De Wete, jaargang 12, nr. 2 van april 1983. De oplettende lezer van ons blad, die onlangs het Blauwe Hoofd bij de Kamp- veerse Toren in Veere bezocht heeft, zal daar op één van de sokkels van de kanonnen een bordje ontdekt hebben met daarop een beknopte weergave van de inhoud van bovenbedoeld artikel. Om alle misverstanden te voorkomen: de heer Beimers deed zelf het onderzoek naar dit kanon. De gegevens verwerkt in het meergenoemde artikel in De Wete gaf hij gelijktijdig door aan de Stichting Veere. Daar maakte men (evenals wij trouwens) er dankbaar gebruik van. Resultaat: het bovenbedoeld bordje. Leuk resultaat voor de heer Beimers, ook voor ons, maar bovenal voor ons heem. Het is een goede zaak wanneer door allerlei initiatieven de aandacht en de waardering voor onze omgeving vergroot wordt. Van de geschiedenis van de bevrijding van Middelburg en Vlissingen is, eigen lijk vanzelfsprekend, zeer veel bekend. Van de bevrijding van het laatste stukje Walcheren - Vrouwenpolder - niets of nagenoeg niets. Vandaar dat het zo belangrijk is, dat dokter Van Dijk dit stukje geschiedenis nu via De Wete 'kwijt kan'. Op die manier ligt het vast, niet alleen ter beschikking van de auteur, maar ook voor meer dan 750 andere, geïnteresseerde mensen. Het verhaal over de 'ontaarde moeder' heeft in november 1921 en april/sep tember 1922 uitvoerig in 'De Middelburgsche Courant' gestaan. Ik heb de ge gevens echter ontleend aan een afschrift van het originele proces-verbaal. Het vonnis vond ik in genoemde krant. Mij bleek daarbij hoe belangrijk het Docu mentatiecentrum van de Provinciale Bibliotheek is. In deze Wete krijgt het kleine monument weer eens de aandacht die het verdient. Geprobeerd zal worden om zo spoedig mogelijk in Koudekerke alles in kaart te brengen. Daarna - of wellicht ai gelijktijdig - zou er een ander dorp aan de beurt kunnen komen. Graag ontvang ik opgave van de juiste plaats etc. van deze kleine monumenten in andere dorpen. Op m'n verzoek om huiskamerspelletjes die vroeger tijdens de lange winter avonden gespeeld werden, kreeg ik één reactie. Jammer! Ik hoopte op meer. In de volgende Wete kom ik hierop terug. Ook reageerde de heer W. Gabriëlse uit Westkapelle (Eigenlijk dus twee reacties). Hij zond mij de beschrijving van 4 buitenspelen, die een halve eeuw geleden door de Westkappelaars beoefend werden. Ze zijn het behouden waard en krijgen daarom een plaats in De Wete. Het spreekt vanzelf dat ik de heer Gabriëlse zeer erkentelijk ben voor zijn inzending. Van de gemeente Valkenisse ontvingen we bericht, dat de gemeenteraad besloten had ons een subsidie te verlenen van maximaal 2500,ten behoeve van het uitgeven van een boekje over de Veldnamen van Biggekerke en Zoute- lande. Fijn dat de gemeente Valkenisse zó reageert! Daaruit blijkt de belang rijkheid van en de belangstelling voor ons veldnamenonderzoek, niet alleen in onze kring, maar ook bij de overheid. Over belangstelling voor onze aktiviteiten hoeft ons bestuur zich, zeker de

de Wete | 1983 | | pagina 3