reerd worden. Ze ligt aan de vrouwenkant. Een zuster houdt de wacht bij het gordijn, dat de scheiding vormt met de mannenkant, maar als haar vrijer komt, gaan ze samen in de kerk zitten en is het gordijn onbewaakt, tot grote angst van de vrouwen, want een van de mannen is danig in de war door alles wat er is gebeurd. Dinsdag 24 oktober Op aandrang van Franse ben ik vandaag gaan werken aan het dijkje dat als een halve cirkel rond Vrouwenpolder wordt aangelegd. Er wordt voortdurend een span Zeeuwse paarden over het prille dijkje geleid. Ze persen met hun zware poten gaten in de losse aarde, waar met gemak een kruiwagen grond in gaat. Het dijkje groeit dus maar tergend langzaam, maar bestaat uit taaie klei. Hieruit spreekt een groot oud vakmanschap. 's Avonds trappen twee koeien in de duinen op een landmijn en worden in stukken gereten. De vrucht wordt een eind verder geslingerd. Dat wordt dus noodslachting. Woensdag 25 oktober Het is weer heel rustig en ik moet vandaag weer aan het dijkje werken. Er komt echter een transport Duitse gewonden aan van het front in Zeeuws Vlaanderen. Het schijnt dat het schip met gewonden gister het gat bij West- kapelle is binnengevaren en ze daar heeft ontscheept. Ze zijn over land naar Vrouwenpolder gebracht en worden aan de Bierdijk weer ingescheept voor verder transport naar een lazaret. Een paar Duitsers komen spitters halen om te helpen bij het gewondenvervoer. Verschillende gewonden zijn er slecht aan toe. Er zijn geen medicijnen en geen watten en het verband bestaat uit een of andere kunstzij. Verder gebruiken ze een soort crèpepapier om te verbinden. De Engelse radio meldt dat Walcheren spoedig bevrijd moet worden, want luchtfoto's hebben uitgewezen dat de nood hoog is. Dat mag je wel zeggen en we gaan ook op zoek naar een andere huisvesting dan onze graanzolder. Donderdag 26 oktober Vandaag is het een rustige dag. Er heeft een derde koe op een mijn getrapt. Dat betekent dus vlees op de plank; dat is al lang geleden. We moeten helpen het beest uit het mijnenveld te halen, maar dat mislukt omdat het paard op hol slaat. De noodslachtingen hebben al een paar stukken vlees opgeleverd, zodat we een veldoventje hebben gegraven om het te kunnen braden. Dat mislukt. De vlam slaat in de pan en ons eerste vlees verkoolt jammerlijk. We zijn met laag water weer eens op Essenhof gaan kijken. Zaterdag 28 oktober Vandaag verhuizen we naar Huize 'Adco', een klein houten zomerhuisje aan de Lange weg naar de duinen. Het is veel lichter en gerieflijker dan de meel zolder. 's Morgens worden er langs de hele kust geschutsopstellingen gebombardeerd, te beginnen in Vlissingen, daarna Dishoek, Zoutelande, Domburg, Oost- kapelle en Oranjezon door 200 tot 300 Lancasters. Er worden steeds eerst fosfor 'kerstbomen' uitgegooid op de doelen. Ze vliegen vrij laag bij heldere lucht. Je ziet heel duidelijk rijtjes van ongeveer vijftien bommen uit de vlieg tuigen vallen en soms een bundeltje. Volgens de radio is er een aanval gedaan 7

de Wete | 1983 | | pagina 9