HISTORISCHE BANDEN, de relatie tussen Brugge/Vlaanderen en Middelburg/Zeeland 'Mooi zijn Gent, Antwerpen, Brussel, Leuven en Mechelen, maar tegen Brugge zijn zij niets!' Barlandus Onze Zeeuwse 'eilandenarchipel' vormt eigenlijk een breukvlak, een scheids lijn, tussen Holland in het noorden en Vlaanderen in het zuiden. De Vlaamse invloed in het Zeeuwse is evident. Denkt U bijvoorbeeld maar eens aan de monniken uit het zuiden, zoals de Benedictijnen, die sterke invloed in Zeeland hebben uitgeoefend, hoewel ze hier nimmer een klooster of abdij bezaten, de Cisterciënzers (een bezoek aan de ruïnes en het bijbehorende museum van hun klooster Ter Duinen in Koksijde is de moeite waard) en natuurlijk de Premonstratensers of Norbertijnen, die de Middelburgse abdij bewoonden. De monniken zijn tijdens de middeleeuwen door hun klooster stichtingen, dijkaanleggingen en inpolderingen van groot belang geweest. Denkt U ook aan de architectuur. De Scheldegotiek en de Vlaamse kustgotiek of Baksteengotiek deden hier tussen 1200 en 1400 hun invloed gelden. Voor beelden hiervan zijn te vinden in de Middelburgse abdij en de vele Zeeuwse dorpskerken. Ook de stadhuizen van Middelburg en Veere werden door Zuid- Nederlanders gebouwd (leden uit het bouwmeestersgeslacht Keldermans). De z.g. Schotse huizen 'Het Lammetje' en 'De Struys' (1561) te Veere en het - helaas in 1940 verloren gegane - huis 'In de Steenrotse' te Middelburg werden in Vlaamse trant gebouwd. 'De Steenrotse' was het werk van de Antwerpenaar Andries de Valckenaere. De gevelverdeling met de smalle verticale stijlen is terug te vinden in veel Brugse gevels en ook in de gildehuizen te Antwerpen en Brussel. Het is in feite zo dat de Zeeuwse bouwkunst tot in de 17e eeuw een Vlaamse inslag heeft gehad. Ook nadien werden hier nog bouwwerken door Zuid-Nederlanders gebouwd. Van de hand van de Antwerpenaar Van Baurscheidt stamt bijvoor beeld het 18e eeuwse Van Dishoeckhuis. Hij ontwierp, samen met een Mid delburger, de Koepoort in de Zeeuwse hoofdstad (zie 'De Wete' 1983, nr. 3). We hebben nu de 'geestelijke invloed' (de monniken) gehad - ik kom op die geestelijke invloed, in een wat later tijdvak, nog terug -, evenals de 'materiële' (de bouwkunst). Komen we nu aan de politieke invloed. Ons deel van Zeeland, Zeeland-bewester-Schelde (en daarmee worden dan de eilanden ten zuiden van de huidige Oosterschelde bedoeld), werd in 1012 door de Duitse keizer in leen gegeven aan de graaf van Vlaanderen. Dit werd in 1056 nogmaals bevestigd. In 1063 gaf de Vlaamse graaf, die in de middeleeuwen een zeer machtig heer met een uitgestrekt gebied was, Zeeland-bewester-Schelde in achterleen aan de Hollandse graaf. Vlaanderen, ontstaan uit de 'pagus Flandrensis' (een gebied gelegen rondom 10

de Wete | 1984 | | pagina 12