Contacten met Brugge en de aldaar gevestigde kooplieden waren menigvuldig. Handelaars uit aller heren landen wisten via Brugge ook de weg naar Middel burg te vinden. Zo kwamen er bijvoorbeeld in september 1412 bij de Middel burgse stadsregering brieven binnen van Portugese kooplieden, die naar de vestigingsmogelijkheden in onze Arnestad informeerden. Toch bleef Middel burg maar een klein stadje (omstreeks 1525 woonden er vermoedelijk een 5.000 a 6.000 mensen; twee eeuwen eerder woonden er in Brugge zesmaal zoveel!). Er waren nogal eens (competentie)geschillen tussen Middelburg en Brugge, vooral toen het de laatste stad eind 15e eeuw slechter ging door de verzanding van het Zwin. Die verzanding vonden de Middelburgers in het geheel niet erg. Zij konden daar immers van profiteren! De grotere, dieper liggende zeeschepen voeren niet verder dan Walcheren. Daar werden de goederen op de rede van Arnemuiden overgeladen in lichters, die vervolgens afzakten naar Brugge. Schippers uit Brugge en Middelburg hebben ook lange tijd strijd gevoerd om het transport van de wol, die uit Spanje naar Vlaanderen gevoerd werd. Er werd een niet erg economisch compromis bedacht: de Mid delburgers zouden de wol van de Scheldemond tot aan Sluis of Sint Anna-ter- Muiden, voorstadjes van Brugge, vervoeren en de Bruggenaren konden van daar de wol naar hun eigen stad brengen Toch keek men ook wel goed hoe het er bij de oudere en rijkere zuiderbuur toeging. Bijvoorbeeld in 1451 toen er door het Middelburgse stadsbestuur eens H geïnformeerd werd naar de geldende ordonnatie op de Brugse stadskraan. De stroom van Vlaamse protestantse vluchtelingen naar het Noorden (eind 16e v eeuw) kwam al ter sprake. Hier kan nog gewezen worden op een belangrijke V groep in die emigranten: de orthodoxe Calvinisten. Zij zijn vooral verant- woordelijk geweest voor de verdere 'protestantisering' van Zeeland en de rest van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden. Twee beroemde predikanten, die ook noordwaarts trokken, waren Herman Faukelius (geboren te Brugge en overleden te Middelburg in 1625) en de Bruggenaar Franciscus Gomarus, die van 1611 tot 1615 in Middelburg woonde en werkte. De 80-jarige oorlog sneed de contacten tussen Noord en Zuid vrijwel geheel af. Toen de oorlogshandelingen rondom Brugge ophielden, bloeide de stad wel weer wat op, maar toch nooit meer als voorheen. Vooral de betrekkingen met Spanje werden nu belangrijk voor Brugge. Doordat er eeuwenlang weinig veranderde aan het stadsbeeld van Brugge - de stad bleef gelukkig van oorlogs- of natuurgeweld behoed - bleef het oude middeleeuwse deel, met de 13e eeuwse omwalling en de 4 stadspoorten goed bewaard. Daardoor bleef Brugge zeer aantrekkelijk; de moderne toerist heeft de handelaar van weleer vervangen. Tot besluit enige citaten uit 'Vlaanderen door de eeuwen heen' over het sfeervolle Brugge: 'Gij moet bij valavond langs de schilderachtige reien, de stille, rustige pleinen en de kronkelige, haast onbegaanbare straten gewandeld hebben om de zuiver- middeleeuwse geest te kunnen aanvoelen, die in de lage landelijke huisjes en in de karakteristieke trapgevels met hun ontelbare Madonnabeelden bewaard gebleven is. Gij staat voor het stoere belfort met zijn zuilengang en zijn fiere halletoren, die zich tachtig meter in de hoogte verheft. Gij blijft ontroerd mij meren bij de kapel van het Heilig Bloed, waarin de Romaanse en de Gotische 13

de Wete | 1984 | | pagina 15