Dijkje stijl zich met elkaar verzoenden Brugge kan niet sterven, al verzandde het Zwin, al is het middeleeuws vuur gedoofd'. Naschrift: Bovenstaand artikel is een enigszins ingekorte versie van mijn lezing, gehouden tijdens de excursie naar Brugge, 8 oktober 1983. Gezien het karakter van dit stuk is afgezien van literatuurverwijzingen. Geïn teresseerden in de geschiedenis van Brugge moge ik verwijzen naar het pracht werk 'De geschiedenis van Brugge' door prof. dr. J.A. van Houtte (Tielt/ Bussum, 1982), waaraan ook het motto van dit artikel is ontleend. P.W. Sijnke De Natste Slag en andere heldensagen Zoals ik U al vertelde, hebben in november 1944 de Franse Commando's van het Premier Bataillon Fuseliers Marin de Vlissingse binnenstad en later het dorp Vrouwenpolder bevrijd. U heeft ze vast al eens gezien. In de film 'De Langste Dag' zijn het de groene baretten, die op 6 juni 1944 het Franse badplaatsje Ouistreham in Normandië veroveren na een breed uitgemeten gevecht tegen een Duits kanon in het Casino. Binnenkort weer op onze buis, of 'op de Belg' want straks is het veertig jaar geleden dat de geallieerden in Normandië zijn geland. Gaat U er maar eens voor zitten, maar bekijk dan de film door een Walcherse bril. U ziet de commandant Philippe Kieffer op de brug van een oorlogsschip. Daarna ziet U zijn mannen over de kaden van Ouistreham rennen om in een groot spektakel het Casino te veroveren. Maar als U de verhalen goed kent, krijgt U in de gaten dat de filmproducent een hoofdstuk te ver heeft gelezen en in de strijd in Vlissingen is terechtgekomen en veel elementen daarvan in de film heeft verwerkt. Zoals de val van Grand Flotel Brittannia. En dan de scène met de nonnen. Die zijn tijdens de gevechten samen met de patiënten van het St. Josephziekenhuis over het Dok naar het bevrijde stadsdeel gegaan. En aan het eind ziet U zelfs de Schotten met een doedelzakspeler door de kruitdamp optrekken om de posities van de Franse Commando's over te nemen. Zet daar maar eens een Vlissings slagveld achter met de Walstraat, het Betje Wolfplein en het fanatiek schietende kanon bij de bunker boven aan de Coosje Buskenstraat dat van geen overgeven wist. Kijkt U op 6 juni maar naar De Langste Dag. Ze zullen toch geen puf meer hebben een hele nieuwe film te maken van de strijd op Walcheren, 'De Natste Slag'. 14

de Wete | 1984 | | pagina 16