ifjl ft Ik /i«»i heeft deze stijl een honderd jaar het landschappelijke en stedebouwkundige uiterlijk van Walcheren mede bepaald. En - voeg ik erbij - daarmede zijn be staansrecht bewezen. Verwonderd staan wij echter niet dat hierop een reactie kwam in de vorm van iets totaal nieuws, zoals de Art Nouveau of Jugendstil, omdat dit de (bouw)- kunstenaar toch meer kon bevredigen, terwijl ook de hele maatschappij in die tijd begon te veranderen. Overigens was deze consistorie niet de eerste aanbouw van de kerk. Er is een aquarel bekend, geschilderd door J.W. Worrell, waarop de kerkring in 1857 is weergegeven. Hierop komt een klein 'bakkeetachtig' gebouwtje voor met vierkante ramen en met dakpannen afgedekt. Toch vormde dit, zo te zien, een betere eenheid met het kerkgebouw dan de huidige consistorie. Op deze aquarel komt tevens nog een deel voor van de ommuring van het voormalig kerkhof. Het is verdrietig te moeten constateren dat juist zo'n onderdeel van de omgeving is verdwenen. De bekorting van onze dorpspleinen wordt op de eerste plaats gevormd door de verhoudingen in functies en in bebouwd en onbebouwd terrein. De hoogte van de huizen, de breedte van de weg, de plaats en soort van de beplanting, de grotere massa's van gemeente huizen en pastorie én van de kerken zelf. Als scheiding tussen de openbare functie en het hof van de kerk hoort een scheiding in de vorm van een laag muurtje. Op de tweede plaats wordt de bekoring gevormd door de individuele archi tectuur van de gebouwen en op de derde plaats door de (pensen die er wonen en vertoeven. Zij kunnen net dat beetje extra sfeer en warmte scheppen dat 16

de Wete | 1984 | | pagina 18