DE DUITSE LANDINGSOEFENING IN OKTOBER 1940 Dijkje na de Deltawet Herinnert U zich nog het Dijkje over bovengenoemd onderwerp, dat in De Wete van augustus 1983 stond? Vast wel. Maar herinnert U zich ook nog die landingsoefening zelf? De heer K. Adriaanse uit Zoutelande weet er nog het één en ander van. Hij schrijft: 'Wij woonden vlak bij de landingsplaats en als kind van 6 jaar vond je dat (die oefeningen, red.) natuurlijk een geweldige gebeurtenis. U schrijft over de glinthekken van Wolf. Dit is niet helemaal juist, want in de woningen Duinweg nr. 29 en 31 woonden in 1940 resp. Jan Stroo en zijn zoon Piet Stroo. Deze woningen waren voorzien van een glinthekken en lagen schuin tegenover de duinovergang waar de militaire colonnes langs raasden. Deze overgang ligt nu nog op dezelfde plaats. Tegen de ernaast gelegen schuur had kruidenier Floor Adriaanse z'n transport fiets met rieten mand even neergezet en spoedde zich naar het duin om de landing gade te slaan. De auto die het glinthekken van de familie Stroo wegvaagde, had ook 'even' de fiets van Floor Adriaanse aangeraakt. Van de door U genoemde motorrijder heb ik nooit gehoord. Wel dat er een militair bij de ontscheping ernstig werd gewond en naar de Rode Kruistent werd gebracht die geplaatst was op het terrein waar nu perceel Duinweg 22A staat. Hij is 's avonds aan zijn verwondingen bezweken. Misschien hebben anderen U al over deze gebeurtenissen geschreven. Ik hoop dat er nog meer over bekend is'. U kent natuurlijk het verhaal van de allereerste scheerautomaten. Daar kon je je gezicht in steken en na enkele minuten kwam je er geschoren weer uit. Ongelovige mannen zeiden toen: 'dat kan toch nooit want ieder gezicht is verschillend'. Dat is waar, maar na het scheren zijn ze allemaal het zelfde. Dit gekscherende verhaal schiet me steeds te binnen als wij langs de dijk van de Zuidwatering wandelen. Daar zijn ze de dijken aan het verhogen en graven overal dwars doorheen. De helft van het fort De Ruyter is al gesloopt en bij Fort Rammekens is een deel van zijn buitenbastions door de nieuwe dijk bedolven. Iedere kust van Walcheren is verschillend, dat is waar, maar na de dijkverho ging zijn ze allemaal hetzelfde. 21

de Wete | 1984 | | pagina 23