'Me wense je vee 'eil en zegen in't nieuwe jaer en aolles wa-je nodig 'eit vo je ziele en lichaem'. Met deze traditionele bede mag ik u namens bestuur en redaktie de beste wensen doen toekomen voor 1984. Het gaat goed met de Heemkundige Kring Walcheren. Het afgelopen jaar is het ledental de 750 gepasseerd en dit jaar moeten we, zonder tegenslag, ons 800ste lid kunnen inschrijven. Hoewel onze excursies en lezingen een ruime belangstelling genieten, is de gestage groei van ons ledental in de eerste plaats te danken aan ons alom gewaardeerde kwartaalblad DE WETE. Aan het begin van de veertiende jaar gang wil ik dan ook alle redaktieleden en de medewerkers van vroeger en nu danken voor hun inzet om iedere keer weer voor een aantrekkelijke en leesbare inhoud zorg te dragen. Naast DE WETE trekken ook onze andere uitgaven de aandacht. Zo is bij voorbeeld op dringend verzoek nog ruim voor Sint Nicolaas de derde druk verschenen van de verhalen van Jan Vader. Leden kunnen dit boekje nog ver krijgen bij onze administratrice, mevrouw Jasperse-Hoogerheide in Middel burg. Het boekje 'Ter Garnalenvangst omstreeks 1920' door Gerard Jasperse, dat in juli 1.1. verschenen is, was in vier weken uitverkocht en van de resterende boekjes van de 2e druk is het einde in zicht. Verder is een commissie bezig een nieuw boekje van Jan Vader voor te bereiden. Het streven is om dit boekje nog voor de zomer gereed te hebben. Niet alles gaat even voorspoedig. Al in de eerste jaren van zijn bestaan was in de HKW de Veldnamencommissie bezig met het Veldnamenonderzoek. De HKW heeft dit onderzoek altijd gezien als een van zijn wezenlijkste taken. Bij het verschijnen van het boekje 'De Veldnamen van Ritthem, Nieuwerve en Welzinge' kon nog niemand vermoeden dat deze uitgaven, door het vrij kostbare kaartenmateriaal en de uiteraard kleine oplage, op den duur een zware last voor de Heemkundige Kring Walcheren zouden worden. 'De Veldnamen van Koudekerke (W)' kon nog voor een redelijke prijs van 12,50 aan onze leden worden verkocht, toch ruim tweemaal zo duur als het eerste boekje. De kostprijs van het derde boekje in deze reeks is zo hoog, dat gevreesd moet worden dat het onverkoopbaar zou worden. Gelukkig hebben het Anjerfonds en de Gemeente Valkenisse subsidies toegezegd, zodat te verwachten is dat 'De Veldnamen van Biggekerke en Zoutelande' in het voorjaar tegen een aanvaardbare prijs aan onze leden kan worden aangeboden. In de nabije toekomst komen Veere en ook Serooskerke gereed. De Veld namencommissie beraadt zich over het probleem van de kostbare kaarten. Ik meende goed te doen om aan het begin van het nieuwe jaar u deelgenoot te moeten maken van het wel en wee van de Heemkundige Kring Walcheren. Sj. Joustra 1

de Wete | 1984 | | pagina 3