IN MEMORIAM DR. TJAARD W.R. DE HAAN LAAT HET DE WETE WETEN 'Bouwstof zijn wij, stof dat vergaat om opnieuw als bouwstof te dienen'. Op 64-jarige leeftijd is op 22 november j.l. dr. Tjaard W.R. de Haan over leden. Destijds was hij leraar aan het Lorentz-Lyceum te Haarlem, maar grote landelijke bekendheid verwierf hij als publicist op het gebied van de Neder landse Volkskunde. Vrij recent kwam onder zijn leiding de reeks 'Onze Volksverhalen' tot stand, die alle provincies van Nederland en Vlaanderen met inbegrip van het achter land van Duinkerken bestrijkt. Drie decennia heeft dr. De Haan zich ingezet voor het volkskundig tijdschrift 'Neerlands Volksleven' waarvan hij hoofdredakteur was. In dit tijdschrift kreeg Jan Vader volop gelegenheid zijn verhalen over oud Walcheren te publi ceren. Pasen 1963 verscheen zelfs een bijzonder nummer van 'Neerlands Volksleven', namelijk Tuin van Zeeland', mededelingen en studieën in verband met het Walcherse Volksleven. Helaas verschijnt 'Neerlands Volksleven' niet meer. Een half jaar voor zijn dood gaf dr. De Haan de Heemkundige Kring Walche ren het recht om de verhalen van Jan Vader die in zijn tijdschrift destijds waren verschenen in boekvorm te publiceren. Wij zijn hem daar zeer erkentelijk voor geweest, juist nu voor Vaders verhalen hier zo'n groeiende belangstelling bestaat. Met Tjaard W.R. de Haan is een markante persoonlijkheid heengegaan. Zijn betekenis voor de Nederlandse volkskunde zal echter blijven voortleven. Sj. Joustra, Voorzitter Heemkundige Kring Walcheren Pomp bij Oostkerk, Middelburg? Naar mij ter ore kwam, is de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente van Middelburg, Oostkerkwijk, in het bezit van een (zwarte) zwengel van een pomp, welke bij bedoelde kerk zou moeten hebben gestaan. Er is erg moeilijk achter te komen waar deze pomp heeft gestaan en welke functie ze had. Onder het 'koepeltje' aan de achterzijde van de kerk, dus het gedeelte waarin zich de consistoriekamer bevindt en de trap naar het orgel, ligt een grote waterput, welke wellicht in het verleden door de bevolking van Middelburg is gebruikt bij grote droogte. Heeft de pomp daarbij dienst gedaan? Het verhaal van deze pomp zou in De Wete niet misstaan, vandaar deze oproep: Laat het De Wete weten. Gedenksteen in pakhuis Van Eenennaam, Korendijk, Middelburg De heer A.J. van As uit Vlissingen ontdekte in een pakhuis aan de Korendijk te Middelburg een gedenksteen waarop staat: 5

de Wete | 1984 | | pagina 7