LAAT HET DE WETE WETEN Brand in Middelburg Bij het onderzoek naar de geschiedenis van naamgenoten en familieleden kwam ik er achter, dat kort na hun huwelijk in 1896 Andries W. Krapels en Lisette Sophie Alten zich vanuit Rotterdam in Middelburg vestigden. Zij gingen wonen in het pand wijk G no 95. Dit huis staat er thans niet meer, maar moet gestaan hebben t.h.v. het huidige pand Dam 60 (zuidzijde). Het gezin werd gezegend met 6 kinderen, waarvan er enkele al jong overleden. Andries W. Krapels voorzag in het onderhoud van zijn vrouw en kinderen door het uitoefenen van het beroep van stoffenverver. Na 1913 - het jongste kind was toen net 7 jaar - ontbreekt elk spoor van het gezin. Volgens het be volkingsregister van Middelburg zijn ze 'geroyeerd', dus geschrapt als inwoners. In het register staat vermeld dat zij 'tussen oktober 1913 en augustus 1914 vertrokken zijn, waarschijnlijk naar Amerika'. De heer J. van der Peijl uit Kruiningen wist zich te herinneren dat hij in zijn jeugd (hij is nu 86 jaar) bij een oom in Middelburg gelogeerd had, waarschijn lijk in de zomer, en op een nacht wakker was geworden omdat aan de overkant van het water (aan de Dam?) brand was in de stoomververij Krapels. Verdere details wist hij niet meer. Het gezin was wellicht door de brand geruïneerd en, gedwongen door schulden, met de noorderzon vertrokken. Aan de lezers van De Wete zou ik willen vragen of zij aan dit verhaal meer gegevens kunnen toevoegen of wellicht weten waar die te vinden zijn. Het doorlezen van enkele jaargangen van de Middelburgse Courant gaf een enkele aanwijzing. Wie weet iets te melden over de stoomververij van de fa. A. Krapels, waar schijnlijk gevestigd geweest aan De Dam, Zuidzijde no 60, en die tussen 1911 en 1913 vermoedelijk door brand is verwoest? Regionale geschiedenis van Nederland Reeds enige jaren bestaat er een serie 'Regionale Geschiedenis van Nederland' In deze serie verschenen reeds enkele publicaties. Er staan er nog twee op stapel. De redactie van de serie - secretaris dr. A. Doedens, Spechtlaan 17, 3738 GA Maartensdijk - wil er een nieuwe vorm en richting aan geven. Gekozen is voor een project waaraan verschillende personen en groepen kunnen meewerken én voor een thema waarvan het voorbereidende werk voor heel Nederland al is verricht. Tegelijkertijd wil men ook reeds gedaan onderzoek inventariseren om zo mogelijkheden voor volgende delen op een rijtje te zetten. Het eerste project in deze nieuwe vorm van geschiedschrijving (vanuit de delen naar het geheel) betreft DE AANLEG VAN HET NEDERLANDSE SPOOR WEGENNET. De aanleg van de spoorwegen bracht één van de grootste sociaal-economische en culturele omwentelingen van de 19e eeuw met zich mee. Er is haast geen gebied te noemen dat niet op de één of andere manier met de gevolgen te maken kreeg. Wat wij - samen met U - in dit project willen onderzoeken is het volgende: 10

de Wete | 1985 | | pagina 12