JOHAN DE BRUNE EN DE VROUW VAN ZIJN TIJD 1. Hoe speelde men plaatselijk in op de verwachte komst van de spoorwegen in het eigen gebied en 2. wat waren de onmiddellijke veranderingen (d.w.z. binnen 5 jaar) die de komst van de spoorwegen teweeg bracht? De redactie vraagt leden van heemkundige en oudheidkundige verenigingen die belangstelling hebben voor het verrichten van historisch onderzoek aan genoemd project mede te werken. Wanneer U besluit mee te werken, zullen historici van de Vrije Leergangen en de Vrije Universiteit terzake ondersteu ning geven. Onze Kring zal gaarne bemiddelen in het contact tussen U en de redactie van 'De Regionale Geschiedenis van Nederland'. Studiegroep 'Hekserij en toverij in Nederland' Deze studiegroep verzamelt materiaal over magie, hekserij, toverij, duivel- bannen en dergelijke. Zij verzoekt ieder die over dergelijk materiaal uit Zeeland, vanaf de 15e eeuw tot heden, beschikt, contact op te nemen met de studiegroep. Adres: Dr. M. Gijswijt - Hofstra, Historisch seminarium van de Universiteit van Amsterdam, Spuistraat 134, 1012 VB Amsterdam Wij stellen het zeer op prijs wanneer U Uw reactie via ons secretariaat will laten lopen. Wellicht is één en ander dermate interessant, dat er een artikeltje voor De Wete in zit. Vader Cats kennen we allemaal wel (nou ja In ieder geval zijn naam. Bovendien weet iedere Walcherse man of vrouw wel, dat het bij Grijpskerke staande kasteeltje vroeger bewoond werd door Jacob Cats. Het was z'n buitenverblijf toen hij in Middelburg woonde. Minder bekend is zijn tijdgenoot Johan de Brune. Deze politicus/theoloog werd in 1589 in Middelburg geboren. Hij bleef zijn hele leven in zijn geboortestad wonen en overleed aldaar in 1658. Dat hij 'niet zo maar iemand' was, blijkt wel uit het feit dat hij in 1640 raadpensionaris van Zeeland werd. Hij schreef een aantal godgeleerde werken, maar daarnaast ook 'wereldse ge schriften' als Emblemata, Nieuwe wijn in oude leer-zacken en Bancketwerck van goede gedachten. Ik stuitte op Johan de Brune in de Verzameling kranteknipsels van wijlen de heer Van Wallenburg, die een werkgroep uit onze Kring, zoals U weet, aan het ordenen en registreren is. Bij dat werk vraag ik me steeds af of er iets is dat 'actueel genoeg' is om in De Wete geplaatst te worden. Uiteraard is op dat punt m'n beoordeling een zuiver persoonlijke visie, maar ik meende dat het 11

de Wete | 1985 | | pagina 13