erswoning in de stad, hadden in de 18e eeuw de gefortuneerden een buiten plaats waar men 's zomers vertoefde en zich vermaakte. Op een in 1750 door Hattinga uitgegeven kaart van het eiland Walcheren wordt Vijvervreugd als Vijverzigt vermeld. Waarschijnlijk heeft Vijvervreugd in de loop van de jaren enkele verbouwin gen ondergaan. Voornamelijk aan de voorgevel, omdat de bepleisterde voorgevel in de 19e eeuw is aangebracht, terwijl de borstwering beneden de vensters bekleed was met hardsteen, daterend uit de 18e eeuw. Blijkens oude omschrijvingen was het huis in vroeger tijden 'aangekleed' met kostbare meubelen, kamers met tapijten, kroonluchters met kaarsen, spiegels tussen de ramen van de tuinkamers, zodat het geheel nog groter leek dan het in werkelijkheid was. Zo zat men genoeglijk bij de open haard, die met hout uit de bossen van Vijvervreugd werd gestookt, werkelijk vervlogen tijden! Met dank aan J. Stoppels. J.Poppe Voornaamste geraadpleegde literatuur: Dagblad De Stem, Toon Kloet Zeeuws Tijdschrift Beschrijving van het Eiland Walcheren door J.A. van Noppen Bezoek Willem III aan Zeeland, door A.A. Brendonck Willem III in Zeeland, gedenkboek door mr. J.H. de Stoppelaar Zeeuws Documentatiecentrum Genealogie geslacht De Jonge, door Vorsterman v. Oyen Genealogie van Woelderen De geschiedenis van Middelburg in omtrek, dr. Unger Bovendien met dank aan: dhr. J.A. Luteijn, Middelburg dhr. A.J. Stoppels, Middelburg Dienst Monumentenzorg en niet met name genoemde personen, die mij bij het onderzoek gegevens of foto's verschaften. Overzicht eigenaars/bewoners van Vijvervreugd 1. Wellicht vanaf de bouw plm. 1760-1794 Johan Valentin Sprenger, gebo ren in Veere op 1 mei 1734, overleden te Middelburg op 16 januari 1794. Hij was gehuwd met J.C. Spoors, daarna met Maria Bernudina Schorer. 2. Vanaf 1794 - 1830 zijn dochters Cornelia Louisa Boogaerl - Sprenger en zijn ongetrouwde dochter Jacoba Petronella Sprenger. 3. Vanaf 1830 - 1850 de zoon van Cornelia Louisa Boogaert - Sprenger: Charles Jacques Boogaert, geboren op Vijvervreugd op 3 juni 1810 en aldaar overleden op 7 maart 1869. Bovendien was gedurende die periode voor de helft eigenares van Vijver vreugd genoemde Jacoba Petronella Sprenger, die op 5 augustus 1850 21

de Wete | 1985 | | pagina 23