WETE(N)SW AARDIGHEDEN 'Me wense je vee 'eil en zegen in 't nieuwe jaer en aolles wa-je nodig 'eit vè je lichaem en ziele'. Het is, beste lezer, het afgelopen kwartaal voor onze Kring een drukke tijd geweest. Wij hebben zoals U weet de eerste druk van het door A. Boone ge schreven boekje 'Van Wèskappel naar Westkapelle' uitgeven. De oplage van 1.000 stuks was binnen een week na het verschijnen van het boekje nagenoeg uitverkocht. Daaraan zal zeker ook de presentatie op 25 september j.l. hebben bijgedragen. Die avond in Hotel Walcheren boekte we een recordaantal bezoekers, n.l. meer dan 200. Onder die bezoekers het College van Burgemeester en Wethouders van Westkapelle, ons lid en oud-wethouder/ wnd. burgemeester W. Gabriëlse, eveneens uit Westkapelle, dokter Huygens, die in die voor Westkapelle bange dagen van oktober/november 1944 huisarts in het dorp aan de dijk was en - last but not least - de schrijver van ons boekje, de heer A. Boone en z'n vrouw. In zijn inleiding tot de presentatie van het boekje wees onze voorzitter de aanwezigen op de vele uitgaven die al op onze naam staan: 'Onze vereniging is hard op weg een soort 'kleine uitgeverij' te worden!' Hij memoreerde dat naar zijn mening het boekwerkje juist op tijd wordt uitgebracht. Immers, op 2 oktober 1984 was het precies 40 jaar geleden dat het vreselijke bombardement op Westkapelle plaats vond. Na zijn korte inleiding overhandigde de voorzitter de leden van genoemd College, de heer Gabriëlse, de heer Huygens én - vanzelfsprekend - ook de heer Boone een exemplaar van onze nieuwe uitgave. Daarna hield de heer Boone voor een geboeid luisterend publiek zijn 'verhaal' over de gebeurtenissen rond de 'West- kappelsen Diek', toegelicht met een groot aantal uitstekende dia's. Een tweede hoogtepunt was naar mijn gevoel de lezing die dr. N.K.C.A. in 't Veld, medewerker van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie te Amsterdam, voor onze Kring hield op 7 november j.l. Wederom waren er meer dan het 'gebruikelijke' aantal belangstellenden, n.l. ruim 100 (normaal 70 a 80). In een boeiend betoog (waarbij het gemis van toelichtende dia's beslist niet als storend werd ervaren) schetste de heer In 't Veld op zeer deskundige wijze het grote verband waarin de bevrijding van Walcheren plaats vond. Een derde hoogtepunt: de verschijning van het tweede boekje van Jan Vader: 'Kersaon uut 't slopje'. Onze werkgroep 'Publicaties Jan Vader' had al in het begin van 1984 het plan opgevat om ervoor te zorgen dat dit boekje vóór Sinterklaas beschikbaar zou zijn. Daaraan is het hele jaar bijzonder hard gewerkt. Toen het boekje persklaar was, lag het nog slechts aan de drukker en aan de binder (Drukkerij Driedijk en Boekbinderij v.d. Woestijne, resp. te Heinkenszand en Middelburg) of genoemd plan haalbaar was. Maar zij en onze werkgroep hebben het gered. Op woensdag 22 november j.l. konden we het eerste exemplaar aan dr. C. Boertien, Commissaris der Koningin in onze provincie, aanbieden tijdens een bijeenkomst in het Provinciehuis in Middel burg. Hierbij waren aanwezig een bestuursdelegatie, de voltallige werkgroep, de drukker en z'n vrouw, de tekenares mej. De Looff en de heer W. Vader, 1

de Wete | 1985 | | pagina 3