Merien in de slaopkaemer z'n pruke op een soortement 'outen kop op den taefel zette, want Éi je 'n zó mer neerlei, gieng 'n uut z'n medel, 'ao de kapper gezeid. Mer iedere keer verschrok ze, as d'r öögen open dee, en dien kop den taefel achter 't bed zag stae, net of a ter een vent over 't voetenende naer der lag te glumen! Mee Merien z'n 'aer op! Mer goed, Merien voelde z'n eigen wi jaeren joenger, noe a 't en een bos 'aer 'ao. Allêênig was 'n stik-gauw gerocht, a t'r over gepraot wier! En toen a de kleine meid van de buren een keer mee d'r poppe bie z'n kwam en zie: 'Kiek is, buulman (ze kon de r nie zeie) de poppe z'n pluke is t'el af!' bêênden ie zö vort en liet 't joenkje stae. Dat was glad in de böönen, wan buurman was aoltied zö vriendelijk en noe wou 'n glad nie kieke nae de poppe, die z'n 'aer glad los zat! Ze mocht er d'r viengertjes van in der mondje steke, zö weinig begreep ze 't! Merien 'ao 'êêl z'n leven graog nae de vrouwen gekeke en dat ook goed laete merke. Koba wist 't wè, wan der was wè is êên van de meiden tussentieds vort gegae, omdat den baos aoltied zat te viengeren, a 't en ze in de schure of ieverens tegenkwam. Mer 't was evengoed een katte van een meid geweest, zei Merien, z'ao 'êêl de bovenkant van z'n 'and open gekrauwd. Ie stoeng aoltied vee graog te kieken, as in de zeumer de vrouwen op 't land mochte 'elpe en as 't dan 'êêt was en ze der jak en der bovenkeus uutdeeë, dan bleef 'n d'r soms een 'êêlen middag bie. De vrouwen praotten dan ook ander mekaore van 'een vuulak en een schumer'. Noe geviel 't, da Koba en Merien op een goeien dag twi logees krege: een dochter van Koba d'r zuster mee een vriendin. Die vriendin was nog nooit op Walcher geweest, ze kwam uut de stad en was zuster in een zieken'uus, net as Jannie, 't nichtje. Nom Merien was glad in z'n daegen: twi joenge meissen in 'uus! Ze 'aodde netuurlijk a gauw in de smiezen, 'oe of bie Merien de vlagge 'ieng en ze blieze 't viertje an. 'k Mag ook wel Nom Merien zeggen, hé?' 'Mer netuurlijk, m'n lieve kind, dan zegge ik Nellie, Nom Merien gieng mee de meissen naer de Mart dunderdags en Nellie vond het 'enig!' Jannie zei nie als te vee, ze kenden 'n a langer en ze was nie zö Nom Merienig. Ie gieng mee ze kuiere op 't bolwerk en een middag naer Domburg en as ze dan wegmochte, dan 'ao Merien 't stik druk om Nellie t'ellepen d'r jas an te doen en as ze tuus kwaeme om 'n wi uut 't 'elpen doen. 't Liefst 'ao 'n aolmer an 'elpe doen en dan wi uut 'elpe doe! Mer naer Domburg was 't werm en deeë de meisen glad gin jas an en dat was jammer vö Merien. Nellie liet 'n mer doe en ze juunden 'n een bitje op. In d'r eigen lachten ze der om: 'den ouwen zot'. As ze 's aevends naer bed gienge, gaeve de meisen Nom en Tante een 'and: Wel te rusten. Jannie zurgden dan aoltied dat er tussen Nom Merien en 'eur een taefel was, mer bie Nellie wist 'n 't aoltied zö te draoien, dat 'n der even tegen z'n an trok en dan zei den: 'Krieg ik gin nachtkos?' en dan kreeg 'n van Nellie een ferme smakkerd. Koba zag de zaek an en docht: 'Gelokkig bluve ze mer vier daegen, anders zou 'k er is wat van moete zeie tegen z'n'. Den lesten dag 'ao Merien z'n eigen glad uutgesloofd. Ie 'ao a an Nellie gevroge, of a t'n der koffertje naer benee moch brienge en of a ze't kaortje vö den trein in der tasje 'ao' En of a't en een taxietje moch belle om ze naer't station te briengen. Ie vond Nellie z'n liefje, dat 'n overaol -je achter zette, en ie noemde ze dan ook: Nelletje.

de Wete | 1985 | | pagina 11