'POELENDAELE' Tante Koba 'ao vö bie den boter'am aerebezems, die stoenge op tafel in een witte schaele. Nellie 'ao d'r groene blaeren rond geleid en Nom Merien kon d'r nie over uut, zö mooi stoeng dat! Die Nelletje toch, 'Nelletje, neem je nog een boter'ammetje? En moe je gin bolusje mit meise? Of 'n krentekoekje?' Ie wist nie, 'oe of 'n vö d'r moch zurge! En toen a ze an d'aerebezems begonne, zei 't en: 'Doe 't er mer goed vee op je borretje, Nelletje! In stad bin d'aerebezempjes niet zö groot!' Tante Koba keek is nistig nae z'n. De sukerpot gieng rond, en toen a die bie Nom Merien kwam, boog 'n z'n eigen over de taefel en zei: Ter, Nelletje, sukertje!' Toen schoot Tante Koba inêêns rööd, en z'ao gin zinne mir in aerebezems. Ze schoof d'r borretje weg en ze gieng naer de gank. Nellie 'ei nooit mir weze logere. Nom Merien wou dat wè, mer Tante Koba was 't er nie zö vö! C.I. v. Nieuwenhuyzen De naam Poelendaeleweg in Middelburg houdt nog een brokje historie levend.'Poelendaele' is afkomstig van de vroeger tot de gemeente Koudekerke behoord hebbende hofstede van die naam. De hofstede stond op de plaats, waar thans het PZEM-kantoor staat. Aan de hofstede was een herenhuis verbonden. In welk jaar de hofstede gebouwd is, is niet bekend, maar uit oude archiefstukken blijkt, dat Cornelis Janse deels op 16 december 1813 en deels op 20 oktober 1814 de hofstede aankocht, bij koopakten opgemaakt door notaris Pieter de Maret te Middelburg. Na het overlijden van de eigenaar Cornelis Janse te Koudekerke op 27 april 1827, schreven 2 zoons, waarvan de een in Oostkapelle en de ander in Seroos- kerke woonde, een verzoek aan de president en de rechters van de rechtbank te Middelburg, om de hofstede 'genaamd Poelendaele, met zijne huizinge, schuur, stalling en verderen timmer, mitsgaders met 5 bunders 92 roeden en 14 ellen, alsmede 7 roeden en 85 ellen boomgaard, alle gelegen onder de gemeente Koudekerke' in het openbaar te mogen verkopen, om zodoende uit de onver deelde boedel van hun vader te geraken, aangezien minderjarige kleinkinderen van Cornelis Janse mede-gerechtigden geworden waren in de hofstede. Die kleinkinderen waren geboren uit het huwelijk van Gilles Cornelis Janse en Catharina Poppe. Dan komt er een bevel van de rechtbank te Middelburg, na eerst rapport te hebben gehoord van de rechters Jhr. Mr. Schorer en Mr. Berdenis van Berlekom, dat begint met de woorden 'In naam des Konings'! en waarbij bevel wordt gegeven tot de openbare verkoping. Tevens wordt daarbij als notaris, die de verkoping moet houden, aangewezen 'den notaris Jan Loeff, residerende te Koudekerke'. De notaris laat over dit bevel geen gras groeien en kondigt aan dat hij op woensdag 11 Juli 1827, des namiddags om drie uren precies, in de Herberg De Bremerton op het Zand, in tegenwoordigheid van de Vrederechter te Vlissingen 'openbaar en met den Stokke', aan de meest biedende zal verkopen, de Hofstede Poelendaale, hovenier-, bos en weilanden, 10

de Wete | 1985 | | pagina 12