alsmede weiland, groot 2 bunder 63 roeden en 31 ellen in het Blok bewesten 'Het Heilig Kruis', in het wegeling aan de 'Vlissingschenweg'. De hofstede was gelegen 'aan den Cingel, tusschen de Langevijle- en Vlis- singsche Poorten der Stad Middelburg'.'Iemand daarin gading hebbende, kome ten voorschreve dage, uur en plaats, hoore de Konditiën en doe zijn Profijt. Zegt het voort' aldus de aankondiging. De hofstede werd verkocht, in eerste instantie voor 3192,22 aan Abraham Brouwenaar, koopman te Middelburg en het weiland bewesten 'Het Heilig Kruis' voor 2127,16 aan Mr. Hendrik du Buisson Becius, lid der Staten van Zeeland, te Middelburg. Dan vindt er van beide kavels een combinatie plaats en er wordt tot 5900,- opgeboden, waarbij het laatste bod wordt uitgebracht door Abraham Brouwenaar, die dus de koper wordt. De veilingsakte wordt getekend in de Herberg, waarbij als getuigen optreden 'Jan Janse Maas, herbergier en Jan Lagter, tapper, beiden wonende op en onder Coudekerke'. In de koop waren mede begrepen: de bedstee, schouw- en spindeboordplanken en een staande en liggende plaat in de bakkeet. Ruim 14 dagen daarna, op 28 juli 1827, houdt de notaris Jan Loeff op de hof stede Poelendaele een openbare verkoping van 'Beestiaalen, Bouw- en Melker gereedschappen en Meubilaire goederen, behoorende tot den Boedel van Cornelis Janse'. De voorwaarden waaronder de verkoping plaatsvindt, worden in een akte vastgelegd en artikel tien, begint met de woorden: 'De koopers zullen gehouden zijn hun gekogte te betaalen in goed grof zilver gangbaar geld. De koopers zullen verpligt zijn voor hun gekogte te stellen Sufficiënte Borgen, ten genoege van gezegde Notaris'. De lijst van verkochte goederen vangt aan met de verkoop van een vlag voor 0,80 welke wordt gekocht door Jacob Izaak Sanderse. Frans Ribbens wordt voor 3,25 eigenaar van een 'Geite-kot'. Ook de notaris Jan Loeff Iaat zich niet onbetuigd en koopt voor 3,25 een 'turktje' en voor 7,50 wordt hij eigenaar van een barometer. Een geit wordt verkocht voor 4,00 aan Dirk Alewijnse en Adriaan Geertse wordt voor 0,20 de eigenaar van een 'muiseval'. Frans Louwerse koopt voor 0.70 een 'koppespind'. De 'Gerridon' (theestoof) wisselt van eigenaar voor 2,20 en voor 0,80 wordt Johanna Spitsmaker eigenares van de 'Babbe'. Het blijkt dat Johanna Spitsmaker erg kooplustig is, want ze koopt ook een blaaspijp voor 0,90, een deken voor 0,75, een 'candelaar' voor 0,30, een vogelkooi voor 0,90, kommen in diverse soorten, bordjes en bakjes. Misschien dreef ze 'n kleine nering in tweede hands goederen. Op de hofstede waren 2 kabinetten aanwezig, die respectievelijk voor 12,00 en 29,00 werden verkocht. Pieter Jongepier werd voor 99,00 eigenaar van een 'melkbeest'. Totaal werden 342 'kopen' in de veiling gebracht. Het zal dus een drukte van belang geweest zijn daar op de Hofstede 'Poelendaele' op die 28ste july 1827. Abraham Brouwenaar, de koper van de hofstede had de notaris Jan Loeff verzocht na afloop van de verkoping van vorenstaande goederen, ook voor hem nog wat ellengoed in veiling te brengen, zoals beuken, hemdrokken, schorten, jakken en een faalje, (2) die 1,25 opbracht. De overleden eigenaar van de hofstede Cornelis Janse, schreef op 1 november 1819 een onderhands stuk, waarin hij benoemde en aanstelde als executeur testamentair van zijn nalatenschap 'Jacob Izaak Sanderse (burgemeester van 1) babbe: aantrekker en rookscherm van de open haard. 2) faalje: omslagdoek. 11

de Wete | 1985 | | pagina 13